sIMG_0244small

Psí zápach a jak se ho zbavit

Publikováno: 6. 8. 2022

Mít doma pejska s sebou přináší radosti, ale i starosti. Spousta páníčků řeší, jak si udržet čistou a voňavou domácnost při soužití s pejskem. Je to vůbec možné?

Ano, je možné psí zápach zvýšenou péčí o pejska i domácnost minimalizovat. V tomto článku vám představíme, jak postupovat při eliminaci psího zápachu a prozradíme vám také několik fajn tipů a vychytávek. Nicméně je důležité také říct, že i důkladnou péčí o pejska a domácnost se nemusíte nutně stoprocentně psí zápachu zbavit. Může za to pachová stopa, kterou si pejsek značkuje své území.

Proč psi zapáchají?

Zdrojů zápachu u pejska může být několik a často se jedná o kombinaci několika faktorů. Základem úspěchu je rozeznat zdroj zápachu. Tak si to pojďme projít pěkně popořadě.

Srst pejska je nejčastějším zdrojem zápachu, který může být ještě intenzivnější, pokud se váš pejsek na procházce v něčem nepříliš voňavém vyválí.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Dbejte proto na pravidelné koupání, a nebojte se mimořádně vykoupat pejska po náročnější procházce, kdy jeho srst dostala pořádně zabrat. Kupte si kvalitní koupací kosmetiku, která pejska nedráždí. S kvalitní, nejlépe přírodní, psí kosmetikou se nemusíte bát, že byste snad pejska koupali moc často a jakýmkoliv způsobem mu ublížili. Pejsek by se měl důkladně umýt jednou až dvakrát za měsíc. Vždy však záleží na typu srsti vašeho pejska.

Další zbraní, jak eliminovat zápach z pejskovi srsti, je omezit línání pejska a roznášení srsti po celé domácnosti. K tomu vám efektivně pomůže pravidelné vyčesávání srsti. Vyčesanou srst ihned zlikvidujete a vy budete mít jistotu, že se vám neusadí po různých zákoutích domácnosti, kde bude nenápadně, ale za to vytrvale, šířit zápach.

Veškerou línající srst se vám samozřejmě vyčesat nepovede, a tak jediným řešením je při soužití s pejskem důkladně pravidelně vysávat, a to včetně gaučů, polštářů a veškerých dalších oblíbených psích stanovišť. Abyste si udrželi voňavou domácnost nevyhnete se ani pravidelnému vytírání podlahy.

Dbejte také na kvalitní a vyváženou stravu, jelikož psi vylučují potravu i srstí, a tak nekvalitní, či dokonce závadná strava může mít velmi významný vliv na zápach psí srsti.

Zdravotní problémy jsou dalším velmi častým důvodem nežádoucího zápachu. Ne vždy musí jít o vážný problém, naopak mnohdy jde i o banalitu, která však dokáže natropit spoustu starostí. Pokud proto nedokážete identifikovat zdroj psího zápachu, navštivte veterináře a nechte pejska důkladně prohlédnout.

Psi často trpí na zubní kámen či jiné onemocnění chrupu. Čistěte proto pejskovi pravidelně zuby a choďte na pravidelné veterinární kontroly. Zubní kámen veterinář jednoduše odstraní ultrazvukem a vy se okamžitě zbavíte nepříjemného zápachu. Nicméně, pokud necháte zubní kámen rozvinout, mohou pejska postihnout mnohem závažnější zdravotní problémy, než jen nepříjemný zápach z úst. Přečtěte si náš článek od veterináře na téma zubní kámen

Ucpané anální žlázky poznáte tak, že váš pejsek tzv. sáňkuje zadkem po podlaze a k pohybu používá pouze přední tlapky. Ucpané anální žlázky jsou pro něj velmi nepříjemné a on si tímto třením o podlahu snaží zbavit nashromážděného sekretu. S podezřením na ucpané anální žlázky se obraťte na vašeho veterináře.

Dlouhé převislé uši jsou v horkých dnech dalším častým důvodem nežádoucích pachů. Uši se potí, vzniká vlhké prostředí, které je ideální pro různé bakterie či infekce. Pokud váš pejsek má takové uši a v létě se mu často potí, stačí zvýšit hygienu a pořídit si speciální přípravky na čištění uší.

Jedlá soda - zabiják psího zápachu

Jedlá soda je úžasný multifunkční pomocník v každé domácnosti, a to doslova za pár korun! Pomůže vám i v boji proti psímu zápachu, jen dávejte pozor, aby pejsek s jedlou sodou nepřišel do kontaktu, jelikož ve větším množství pro něj může být i nebezpečná.

A jak se jedlá soda v souvislosti s psím zápachem používá? Využijete ji na textil, který nelze vyprat, např. na pohovce. Stejně tak i na jakékoliv podlaze, která potřebuje zbavit zápachu. Určené místo jednoduše sodou posypete a necháte několik hodin sodou absorbovat zápach. Poté sodu vysajete.