sraky

Jak zbavit psa strachu

Publikováno: 7. 7. 2022

Naučte pejska vypořádat se stresovými situacemi

Stres za svůj život pozná každý pejsek. Jedná se o naprosto přirozený pocit, který bezesporu patří k dospívání pejsků a často je provází ve specifických momentech i v dospělosti. Jak se ale jako páníček k psímu stresu postavit? Brát jej jako přirozenou součást života, nebo situaci začít řešit?

Nepanikařte

Zlatá střední cesta funguje nejlépe i v tomto případě. Nezapomínejte, že i když se pejsek bojí, nejedná se o nic výjimečného a je velmi důležité, abyste vy jako páníček zachovali klid a chladnou hlavu. Pejsek vás považuje za vůdce smečky, a pokud je takový vůdce sebejistý a beze strachu, tak tím pejska znatelně uklidníte. Bohužel to tak platí i obráceně - pokud z vás pejsek vycítí strach a napětí, pravděpodobně tím celou situaci ještě vyostříte.

Socializace štěňat

Na psí strach v dospívání, ale i dospělosti, má značný vliv to, jakou socializací a výchovou si projdou v jejich prvních týdnech a měsících života. Neberte toto období proto na lehkou váhu a zjistěte si co nejvíce informací o tom, jak nejlépe vaše psí plemeno připravit na dospělý život.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Ať už máte doma jakéhokoliv čtyřnohého chlupáče, určitě neuděláte špatně, pokud ho budete v raném období jeho života postupně, opatrně a s rozmyslem seznamovat s co nejvíce podněty. Berte ho mezi další pejsky, nevyhýbejte se cizím lidem a seznamte ho s dětmi. Mějte ale situaci vždy pod kontrolou. Pokud by byla pro pejska traumatizující, mohlo by to mít naprosto opačný efekt. Pejsek by začal daný podnět vnímat jako stresor, kterého byste se těžko zbavovali.

Bouřky, ohňostroje nebo cesta autem

Váš odchod do práce, návštěva veterináře a pravděpodobně byste nás ještě mohli doplňovat. Mluvíme o situacích, které jsou pro pejsky obecně často nepříjemné až velmi stresující. Naprostým základem pro tyto chvíle je, aby váš pejsek měl své místo, kde se cítí bezpečně. Je jedno zda zvolíte boudičku, pelíšek, podložku, ale musí to být jeho místo, kde je mu jednoduše dobře.

Pořiďte pejskovi žvýkací hračku a schovejte mu jí výlučně na tyto situace. Psí žvýkání je totiž pro pejsky ohromně zábavné a antistresující!

Výborné jsou také lízací podložky LickiMat, které se používají pro rozptýlení pejsků při jejich ošetřování po celém světě, ale vám skvěle poslouží právě i při běžných situacích jako je bouřka či ohňostroj. Pokud na vašeho pejska však nic nezabírá, zkuste antistresové přípravky.