Návrh bez názvu

Psi, klíšťata a nejčastější mýty o nich

Publikováno: 2. 6. 2022

Klíšťata jsou sezónní parazité, kteří tu s námi žijí odjakživa. Společností se však šíří mýty, které se skutečností nemají nic společného, a proto jsme se rozhodli pro vás udělat seznam TOP 5 mýtů o klíšťatech, abyste se mohli ujistit, že vše co děláte pro prevenci, případně pro zbavení pejska přisátého klíštěte, děláte správně.

Mýtus č. 1 - Pejska chráním v letních měsících

Spousta z nás má klíšťata spojená s vrcholem léta, ale pravda je ta, že při vysokých teplotách jsou klíšťata méně aktivní. Naopak vysoce aktivní jsou klíšťata na jaře a na podzim. Chránit pejska proti klíšťatům byste tedy měli od začátku jara do podzimu, dokud se venkovní teplota bude pohybovat nad 5°C.

Mýtus č. 2 - Klíšťová encefalitida pejskům nehrozí

Bohužel tato zákeřná nemoc ohrožuje naše čtyřnohé mazlíčky úplně stejně jako nás dvounohé páníčky. Ve společnosti také koluje mýtus, že nakažená klíšťata jsou jen v určitých oblastech České republiky. Pozor, je potřeba si uvědomit, že naše republika je významně nejzasaženějším územím v celé EU! Pokud si váš pejsek tedy domů přinese klíště, myslete na to při jeho vyndávání, jelikož nešikovným vytažením se můžete i vy touto nemocí nakazit. V následujících týdnech důsledně kontrolujte zdravotní stav pejska a v případě jakýchkoliv pochyb navštivte vašeho veterináře.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Mýtus č. 3 - Klíště udusím, a poté vytočím

Již dávno je vyvrácený tento historicky, často používaný, způsob odstranění klíštěte. Dusit klíště se v žádném případě nedoporučuje, jelikož poté hrozí vyvrhnutí možného nakažlivého obsahu do těla pejska! Zvyšujete tak mnohonásobně pravděpodobnost nakažení. Při vyndávání si vezměte speciální háček, či pinzetu a klíště vyndejte, následně klíště bezpečně zlikvidujte a místo vydezinfikujte.

Mýtus č. 4 - Ve městě je riziko velmi malé

Možná si myslíte, že riziko klíštěte je pro pejsky především na vesnicích a v lesích. Nenechte se uklidnit tímto mylným předpokladem. I v zastavěných částech města nebo na vaší zahradě je velmi velké riziko přichycení klíštěte. Klíšťatům se nejvíce líbí ve vysoké trávě, proto můžete snížit riziko udržováním zastřiženého trávníku a vyhýbáním se místům s vysokou zelení.

Mýtus č. 5 - Když použiji antiparazitickou ochranu, nic pejskovi nehrozí

Je důležité si uvědomit, že žádná ochrana není stoprocentní, proto i když používáte antiparazitickou ochranu vždy pejska po procházce zkontrolujte. Velký vliv na účinnost přípravků má způsob jejich používání. Buďte při jejich aplikaci důslední a v případě, že používáte na ochranu sprej, nastříkejte ho pečlivě na každou část vašeho pejska dle doporučení výrobce. Klíšťata jsou šikovná a často hledají způsob, jak danou ochranu přelstít.