Návrh bez názvu

Jak pejskovi vyndat klíště? Krok za krokem

Publikováno: 5. 5. 2022

Samotné vyndání klíštěte nebývá ničím náročným, ale je třeba dodržovat několik zásad. Každé klíště je pro pejska rizikem stejně tak jako pro člověka, a to z důvodu možnosti přenosu různých nemocí. Proto vždy mějte na paměti prevenci a když už přijde na odstraňování klíštěte, tak myslete na hygienu a následnou kontrolu místa, kde se klíště nacházelo.

Prevence, hygiena a kontrola

Tři pilíře úspěšného boje s klíšťaty. K prevenci můžete využít širokého výběru antiparazitních přípravků, a to i ve 100% přírodní podobě. Kontrola je důležitá v průběhu celého roku, ale v teplých měsících buďte ještě obezřetnější. Včasné odstranění klíštěte může hrát zásadní roli v případě přítomnosti nakaženého parazita. Kontrola je však důležitá i po odstranění klíštěte. Pravidelně místo kontrolujte a v případě jakýchkoliv pochybností raději navštivte vašeho veterináře.

Během vyndávání klíštěte byste se jej nikdy neměli dotýkat rukama, pokud máte po ruce rukavice, klidně si je nasaďte. Po vyndání klíštěte místo vždy vydezinfikujte a klíště bezpečně zlikvidujte.

Navštivte naši prodejnu v Brně

 

Jak postupovat při vyndávání klíštěte?

  1. Pejska uklidněte, zabavte, odveďte jeho pozornost. Pokud máte někoho k ruce, určitě využijte jeho pomoci, abyste se mohli v klidu soustředit na odstranění klíštěte.
  2. Vemte si do ruky speciální pinzetu nebo háček. Přiložte jej co nejblíže pejskovi kůži, a vytahujte. Pinzetou taháme jemně směrem k sobě, háčkem opatrně šroubovitě otáčíme, klíště v žádném případě příliš nemačkáme.
  3. Místo vydezinfikujeme - např. pomocí Betadine nebo Alfadin, které pejska nepálí.
  4. Klíště bezpečně zlikvidujeme - vhodíme do záchodu a spláchneme, zapálíme či hodíme do sklenice s lékárenským lihem.