Playing-with-a-Dog

Nosework - zábava pro každého

Publikováno: 14. 4. 2022

Už jste zaslechli pojem “nosework”? Nosework je poměrně mladý psí sport, který vznikl v roce 2009 v USA a k nám se dostal v roce 2014. Jak už název napovídá, sport spočívá v čenichání. Pejsci si zkouší role pátracích kolegů, kdy je jejich úkolem vyčenichat v co nejkratším čase zadaný pach.

Jde především o zábavu

Tento sport je výjimečný tím, že každý pejsek má úplně stejnou šanci na výhru, bez ohledu na jeho fyzickou zdatnost, velikost či stáří. Zúčastnit se může každý pejsek od věku 10 měsíců, který má chuť se svým páníčkem zažít pořádně vykutálenou zábavu :-).

A o to především v tomto sportu jde - o zábavu, odreagování a upevnění vztahu mezi pejskem a páníčkem. Samotnému závodu předchází tréninky, které bezpochyby dodají všedním dnům novou energii a chvíle plné radosti (a dobroučkých odměn).

Navštivte naši prodejnu v Brně

Jak probíhají závody v Nosework?

Pravidla jsou jednoduchá, pejsci dostávají za úkol vyhledat určitý pach - skořici, pomeranč, hřebíček, anýz nebo břízu. Psovod pejskovi může ukazovat, povzbuzovat ho či chválit, však zde již bez pamlsků. Ve chvíli, kdy pejsek daný pach nalezne, musí jej ještě naučeným způsobem označit. I označení má svá pravidla, nejčastěji se však k označení používá štěkot, zalehnutí, nebo zamrznutí s nosem u vzorku.

Terén, ve kterém pejsci čenichají po zadaném pachu, se rozděluje do 4 kategorií - exteriér, interiér, vozidla či kontejnery. Pravidla závodů se v různých zemích lehce liší, a to především v typech pachů a druzích terénu. To důležité však má tato soutěž vždy společné. A to, že jejím posláním je především přinášet radost do života psů a jejich páníčků a také to, že se vždy jedná o soutěž pro každého.