Menu

O životě služebních psů

Publikováno: 23. 3. 2022
Rubrika:  Zajímavosti
notebook

Služební psi jsou nepostradatelnou součástí bezpečnostních složek. Jak ale v praxi vypadá takový život služebního psa? Jak dlouhá je tato psí kariéra a co následuje po ní? Přinášíme vám pohled na život služebního psa od začátku až do konce.

 

Jak se ze psa stane pes služební

Výcviku a chovu služebních psů se věnuje Policie České republiky a Armáda České republiky, konkrétně jejich kynologická centra. Jakým způsobem a kde se však takoví pejsci vybírají?

Jsou chovatelé, kteří se přímo specializují na chov služebních psů. Armáda či Policie od nich tyto pejsky nakupuje, a to ve věku od několika měsíců až tří let. Každý takový pejsek však musí nejdříve projít testem povahových vlastností a veterinární prohlídkou. Pokud pejsek projde výběrovým řízením, přichází odloučení od původního majitele a pejsek se přesouvá k vybranému chovateli, kde následuje jeho výcvik.

Ne každý služební pes však musí projít tímto přijímacím procesem. Některá kynologická centra si své služební pejsky odchovávají samy a pejsci tak od narození mohou být na jednom místě.

 

Kariéra služební psa

Výcvik trvá přibližně dva až dva a půl roku, který probíhá s přiděleným psovodem, se kterým pes spolupracuje často i ve službě po ukončení výcviku. Pejsek však prochází výcvikem víceméně celý život, aby si udržoval svou formu. Obyčejný den takového pejska vypadá úplně běžně jako jakéhokoliv jiného. Jeho psovod je jako jeho páníček, který se o něj stará a dává mu pocit zázemí. Když je potřeba, tak jde s psovodem do terénu, kde pomáhá bezpečnostním složkám řešit případy.

Aktivní služba pejska trvá přibližně 8 let, ale vždy záleží na formě konkrétního jedince. Když pejsek přechází do výslužby, přichází otázka, kdo se jej ujme. Toto je často nejkritičtější bod v životě služebního psa, ale často má šťastný konec, kdy se jej ujme jeho psovod nebo jiná osoba blízká, se kterou má pejsek navázaný blízký vztah. Část služebních psů ve výslužbě se veřejně prodává, a to mnohdy za symbolickou cenu. Každý pejsek se tak nakonec dočká i “obyčejného” psího života, kde si může zaslouženě orazit :-).

 

Zásluhy služebních psů

Služebním psům vděčíme každý rok za několik zachráněných životů, ale i dopadených pachatelů. Jsou nepostradatelnou součástí skupin zaměřených na pátrání po nezvěstných osobách, zavalených osobách v sutinách či lavinách, ale také skupin pátrajících po drogách, zbraních nebo například výbušninách.

 

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci