Průvodce koupáním psa: Jak často, s jakou kosmetikou a jak z něj udělat příjemný zážitek

Koupel – pro některé pejsky slast, pro jiné nutné zlo. Pravidelná očista kůže, srsti a tlapek je ale pro naše mazlíčky velmi důležitá. Jak zařídit, aby si pes koupání užil? Jaký je vůbec správný postup? Jakou kosmetiku ideálně použít? A co když se pes brání? Poradíme vám, jak na to.
Jak často je tak akorát?
Zdravá srst je vizitkou každého chlupáče. Většinou už víte, jak se o ni starat v běžném dni. Jak často je ale dobré psa koupat? Záleží na rase a typu srsti. Jednoduché pravidlo zní: „Když zapácháš nebo jsi špinavý, šup s tebou do vany.”
Psí srst má skvělé samočisticí vlastnosti a do velké míry si poradí sama. Pokud tak pejska koupete třikrát do roka, rozhodně to neznamená, že ho zanedbáváte. Lázeň mu ovšem můžete dopřát klidně i častěji. Stačí vybrat takové přípravky, které jeho kůži a srsti svědčí.
Tipy pro úspěšnou koupel
Koupání psů není žádná věda, i tak je ale dobré znát pár rad, které vám ho ulehčí.
- Pokud chcete, aby se kosmetika dostala do všech záhybů a splnila svou funkci, doporučujeme psíka před koupelí důkladně pročesat.
- Na dno vany můžete napustit malé množství vody o teplotě 38 - 40 °C. Vyhnete se tím šoku ze stříkající vody a zběsilému regulování její teploty. Právě dobře nastavená teplota vody ještě před samotným koupáním je pro oboustranný klid klíčová.
- Napuštěnou vodu pak můžete používat i pro samotné namáčení psa. Někteří hafani totiž proud sprchy příliš nemusí. Pomocí kyblíčku pejska pomalu polévejte od nohou, přes břicho a hrudník. Pokračujte na záda a krk a hlavu si nechte nakonec.
- Dejte také pozor, abyste mu nenamočili uši. Malé množství vody z nich pes většinou vyklepe, ale když je jí moc, může vést k nepříjemným zánětům.
Když mu voda nevoní
Ne každý pes je ovšem vodomil. Pokud se váš pejsek brání a koupání se bojí, můžete mu za pomoci jednoduchých vychytávek čas ve vaně zpříjemnit a trochu ho odreagovat.
- Kluzký povrch, který chlupáče často znervózňuje a bývá příčinou souboje, opatřete protiskluzovou podložkou.
- Vezměte si na pomoc také speciální vodítko s přísavkou, které brání zběsilým skokům z vany.
- Nejdůležitější ale je mazlíčka zbytečně nestresovat. Pokuste se ho pozitivně motivovat pamlsky, mluvit na něj klidným tónem a navodit příjemnou atmosféru. Nemá smysl vynervovaného psa držet násilím pod proudem vody.
Skutečně přírodní kosmetika
Velkou pozornost byste měli věnovat výběru kosmetiky. Pes má specifické potřeby a zcela jinou kůži než člověk, proto zapomeňte na to, že byste mu půjčili svůj šampon. Naopak sáhněte po kvalitní přírodní „psí” kosmetice, která srst zbaví nečistot a zároveň ji patřičně vyživí.
- Skvělou volbou je oblíbená česká Furnatura. Přírodní vůně mají navíc skvělý vliv na celkovou pohodu psa. Heřmánek působí protizánětlivě a zklidňuje, máta chladí a je ideální na léto nebo pro starší psy s mastnější kůží. Pro štěňata a citlivější jedince je zase výborný šampon s levandulí.
- Šamponem to ale končit nemusí. Jakmile psa důkladně umyjete, použijte psí kondicionér. Srst bude krásně vyživená, lesklá a snadno se rozčeše.
- Furnatura nabízí dokonce i bahenní masky nebo stylingové přípravky pro psí fešáky.
- Mezi koupáním pak můžete srst provonět přírodním deodorantem.
Foukaná, nebo radši pobyt na slunci?
Po koupeli nezapomeňte svého chlupáče pořádně vysušit.
- Co nejvíce vlhkosti vytřete ručníkem ještě ve vaně.
- V teplých měsících můžete hafana nechat uschnout přirozeně venku. Pozor ale, aby se hned někde nevyválel. Čím více nám totiž voní, tím více sám sobě páchne a snaží se tento „puch” překrýt. I proto se vyplatí použít skutečně přírodní kosmetiku, která je pro psy přirozenější.
- V zimě ho nechte pobíhat v teple domova. Použít můžete samozřejmě i fén. Jen dávejte pozor na příliš teplý vzduch, který by mohl srst spálit a pejska znervóznět.