Menu

Druhá šance na štěstí aneb Jak postupovat při adopci psa

Publikováno: 18. 1. 2021
Rubrika:  Tipy a rady
IMG_1405

Doba koronavirových opatření ukázala i na řadu pozitivních věcí. Třeba na ochotu lidí pomáhat. A to i němým tvářím. Právě v době nouzového stavu totiž stoupl počet adoptovaných pejsků. Uvažujete už dlouho o tom, že svému mazlíčkovi pořídíte parťáka? Adopcí uděláte hned několikanásobnou radost. Ukážeme vám, že není čeho se obávat.

Ne nadarmo se říká, že psi z útulku jsou ti nejvděčnější společníci. Není divu. Často za sebou nemají příliš šťastný příběh. Toho, kdo jim dá tolik potřebnou lásku a domov, budou věrně následovat kamkoliv. Adopcí navíc pomůžete i zařízením, která budou mít možnost postarat se o další chlupáče v nouzi. A co víc – možná inspirujete i někoho v okolí a ukážete mu, že i starší pejskové nebo voříšci bez rodokmenu mají právo na šťastný život.

Zapojte srdce i rozum

Při výběru vhodného pejska určitě dejte na pocity a sympatie, ale myslete i na to, že je potřeba skloubit charakteristické rysy daného plemene s vaším stylem života. Jste sportovní typ? Vyberte si aktivnějšího parťáka. Máte spíš menší byt a méně času na venčení? Zvolte pohodovou rasu, která nemá problém proválet celý den.

Kde si pejska vybrat?

V Česku funguje celá řada útulků a nejrůznějších spolků. Ty zachraňují pejsky z množíren a nevyhovujících podmínek a následně je umisťují k dočasným i trvalým páníčkům. Vyberte si organizaci, která vám bude sympatická a souzníte s ní. Jejich provozovatelé jsou většinou srdcaři, kteří by pejska nedali nikam, kam by sami nešli. Bude proto skvělé, když budete na stejné vlně.

Stejně jako by provozovatelé těchto zařízení měli zajímat vás, vy budete jistě zajímat je. Řeč přijde na váš životní styl, možnosti i bydlení. Někteří si dokonce budou chtít podmínky, do kterých pejska vydají, osobně zkontrolovat. Důležitá je také osobní schůzka přímo v útulku.

Cíl je přitom jediný – společnými silami vybrat chlupáče, který vaši smečku perfektně doplní. Milovníci pejsků s placatým čumákem se mohou porozhlédnout třeba v občanském sdružení Buldočí naděje. Jestli si nevíte rady, v útulku nebo organizaci vám určitě rádi pomohou. Spolek Tlapky na cestě například nabízí na webu jednoduchý dotazník. Ten vám prozradí, jaký pejsek je pro vás ideální.

Aby vše skvěle ladilo

Před adopcí nového čtyřnohého člena rodiny určitě myslete i na toho stávajícího. Svého pejska vezměte s sebou na první návštěvu zařízení a všichni se vzájemně „očuchejte“, běžte na procházku a zjistěte, jestli to je to pravé. Pomoci vám mohou i další tipy, jak přijetí nového pejska zvládnout. Ptejte si také na jeho životní příběh, ať máte stoprocentní jistotu, že mu můžete nabídnout to, co potřebuje.

Pokud se bojíte, v jakém bude pejsek k adopci stavu, nemějte strach. Organizace, které se pomocí čtyřnohým tvorečkům zabývají, jim po nalezení vždy věnují všechnu potřebnou péči tak, aby byl pejsek připraven na nový domov po fyzické i psychické stránce. Zároveň vás upozorní na všechna úskalí, která se pejsků zvyklých na život v útulku týkají – na co se připravit, co se jim může honit v hlavě, jak se chovají, že se někdy nehodí k dětem a podobně.

Adopční smlouva je nezbytností

Našli jste chlupáče, který je ten pravý? Pak už nezbývá než vyřešit potřebné formality. Pro úspěšnou adopci budete muset podepsat adopční smlouvu. Detailně si ji pročtěte a nebojte se ptát. Následně uhradíte adopční poplatek. Jeho výše se může u jednotlivých zařízení lišit, většinou se ale pohybuje kolem tisícovky a pomůže zřizovatelům v další činnosti.

Odteď přebíráte odpovědnost za pejska a péči o něj vy. Sami na to ale zůstat nemusíte. Většina spolků je ráda za pravidelné informace z nových domovů svých chráněnců a ochotně nabízí rady v případě potřeby. Třeba jako to dělá organizace PES nejvěrnější přítel.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci