kokyna

Psi a ořechy: Které druhy jsou neškodné a na které raději pozor?

Publikováno: 16. 11. 2020

Vánoce jsou svátky rodinné pohody, odpočinku a taky mlsání. Na prostřeném stole většinou nechybí miska plná oříšků, které v průběhu večera záhadně mizí. Obzvlášť při sledování Mrazíka nejde chřoupání odolat. Co si ale počít, když se chce k pojídání slaných dobrot připojit i čtyřnohý člen domácnosti? Poradíme vám, které ořechy psům nevadí a na které by si raději měli nechat zajít chuť.

Ořechy jsou poměrně zrádné. Mohou vyvolat alergické reakce, obsahují hodně tuku a navíc jsou náchylné na plísně. I to jsou důvody, proč suché plody do přirozené skladby psího jídelníčku nepatří. Neznamená to ale, že musíte panikařit, když váš chlupáč vyluxuje z podlahy spadlý arašíd.

Pokud se po oříšcích může utlouct, některé druhy mu jednou za čas dopřát můžete. Myslete ale na to, že pamlsky by neměly tvořit víc než 10 % jeho stravy. V případě, že se oříšky dostaly do hledáčku vašeho parťáka poprvé, pak raději bedlivě pozorujte jeho reakci.

Na sůl zapomeňte

Rádi si sledování televize zpestříte i většími mňamkami, jako jsou slané arašídy nebo mandle v těstíčku? V tomto případě buďte nekompromisní a škemravým očím vašeho pejska odolejte. Slané a jinak ochucené dobroty do tlamiček jednoznačně nepatří. Kvůli vysokému obsahu soli se totiž v těle psa zadržuje voda a narušuje jeho minerální rovnováha. A to je pro pejska špatně.

Přírodní a ekologické hračky od Smug Mutts

Strašáci mezi ořechy

Pokud bychom mezi ořechy hledali největšího psího nepřítele, vyhrály by ořechy makadamové. Ty mohou v bříšku nadělat pořádnou paseku a i v malém množství způsobit otravu. Když váš mazlíček jeden slupne, většinou ho to neohrozí na životě, ale svalová slabost, zvracení nebo třes určitě nejsou to, co bystemu chtěli pod stromeček nadělit.

Ani v Čechách populární vlašáky nejsou pro psy to pravé ořechové. I v nich najdete toxiny, které vyvolávají záchvaty nebo neurologické obtíže. U pekanů a pistácií zase riskujete, že čtyřnohý parťák dostane do těla kromě mňamky i aflatoxin, který ohrožuje zdraví jater.

Kladní hrdinové

Paradoxní je, že oříšky, které jsou pro psy nejméně škodlivé, vlastně vůbec nejsou oříšky. Arašídy totiž patří mezi luštěniny. Na malém množství nesolených arašídů si tak může váš mlsoun klidně pochutnat. Ani pražené nebo pečené kešu by neměly dělat problémy. Myslete ale na to, že mají vysokou hladinu draslíku, a raději je odepřete pejskům náchylným k močovým potížím.

U mandlí zase dejte pozor na velké množství tuku. Citlivějším chlupáčům mohou podráždit žaludek. Dlouhodobá nadmíra tuku ve stravě pak může způsobit i vážnější problémy, jako je poškození slinivky nebo zánět střev. Ani u popelčiných lískových oříšků nehrozí otrava. Pokud ale máte doma nedočkavce, který všechny pamlsky zhltne bez kousání, dejte si na lískáče pozor. Mají ideální tvar a velikost na to, aby pejskovi zaskočily nebo uvízly ve střevech.

Ořechové máslo chutná i zabaví

Kompromisem mohou být ořechová másla. Ořechové máslo se osvědčilo jako vhodný energetický doplněk pro starší pejsky, psy v rekonvalescenci nebo čtyřnohé sportovce. Když ho dáte do duté hračky, má váš kamarád postaráno i o zábavu.

Mlsání bez výčitek? Pamlsky ve vánočním balení

Stejně jako u jiných dobrot i u oříšků platí „všeho s mírou”. Pokud máte doma škemrala, jehož psím očím nemůžete odolat, k pravidelnému vánočnímu pojídání zvolte raději něco, co je pro něj stoprocentně bezpečné.

My doporučujeme vánoční dobroty od Yoggies. Maxi balení obsahuje sedm druhů psích dobrot z těch nejkvalitnějších surovin. Když váš chlupáč ochutná pečené kostičky s různými druhy mas a semínek, kuřecí piškoty nebo sušené hovězí, přestane vám vaše oříšky závidět. A vy budete mít jistotu, že mu dáváte jen to nejlepší.