pregnant

Jak připravit pejska, když čekáte miminko

Publikováno: 9. 10. 2020

S rostoucím bříškem ve vás pomalu rostou obavy, jak to s vaším pejskem všechno zvládnete. Jestli bude na miminko hodný. Nebude ho budit, když konečně usne? Nechá dětské hračky na pokoji? Péče o dítě i mazlíčka si můžete ulehčit a už v těhotenství připravit pejska na příchod miminka. My vám ukážeme jak.

Buďte v klidu

Svého pejska dobře znáte. Milujete ho a on vás. Máte naučené rituály a povely, kterým rozumí. A v nich budete pokračovat i po narození dítěte. Stres a obavy hoďte za hlavu, vždyť to díky tomu v pohodě zvládnete. Velmi pravděpodobně budete také překvapení, v jakém klidu příchod nového člena rodiny proběhne.

Sledujte jeho chování

Existuje mnoho teorií, že psi dokáží rozpoznat těhotenství dříve, než to zjistíte vy sami. Může za to jejich citlivý nos a vnímavost ke změnám vašich nálad. Ani odborníci nedokáží přesně říct, co se v jejich hlavách odehrává. Jestli tuší, že v sobě nosíte miminko, nebo jen reagují na to, že je s vámi něco jinak. Ať tak, či tak – nejspíš se k vám budou chovat opatrněji a ochranitelsky. Pejsky také velmi zajímá rostoucí bříško. Jestli jim dříve stačilo odpočívat u vašich nohou, teď se přesunou co nejblíže vašemu břichu.

Otestujte ho

Nemáte ve svém okolí děti a váš miláček na ně není zvyklý? Je nejvyšší čas zjistit, jak na tom s nimi je. Pozvěte si domů návštěvu s malými dětmi. Pokud nikoho takového neznáte, můžete si pomoct i panenkou a nahrávkou s pláčem. Možná si u toho budete připadat trochu hloupě. Ale postaráte se o to, že nářek miminka nebo malé ručičky nebudou pro vašeho miláčka úplně neznámé. A díky tomu bude po porodu v klidu.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Vypilujte povely

Máte doma ohromného mazla, který ale přijde k noze, jen když se mu opravdu chce? Teď je ten pravý čas zapracovat na základních povelech. S dětmi na výcvik psa budete mít mnohem méně času. A až začne batole zkoumat své okolí, budete vděční, že od něj můžete pejska spolehlivě odvolat.

Nenechávejte změny na poslední chvíli

Je možné, že kvůli miminku změníte vaše zvyky. Budete mazlíčka venčit jindy, než je zvyklý. Přemístíte mu pelíšek, aby se do pokoje vešla i postýlka a další vybavení pro miminko. Nebo se dokonce rozhodnete odnaučit pejska spát v posteli. Pokud to vezmete za správnou stranu, zvykne si váš miláček na všechno. Určitě si ale přiberte na pomoc spoustu pamlsků, hraček a pochval. A hlavně – začněte s tím co nejdříve. Neodkládejte změny až k termínu porodu. Pejsek by si je pak negativně spojil s příchodem miminka.

Nastěhujte všechno předem

Miminko potřebuje spoustu věcí. Postýlku, kočárek, houpátko, autosedačku... A vašeho chlupáče budou novinky nesmírně zajímat. Nechte ho, ať se s věcmi seznámí dřív, než v nich bude ležet děťátko. Zároveň mu ale dejte jasně najevo, že do nich nesmí.

Naučte ho nové vůně

S příchodem dítěte začne všechno doma trochu jinak vonět. Dětská kosmetika, pudr, prací prášek i samotné miminko vydávají pro pejska spoustu zvláštních pachů. I v tomto případě je lepší, pokud pro něj budou známé z dřívejška. Kosmetiku můžete občas použít ještě před porodem sami na sebe. Někteří páníčci také berou do porodnice látkovou plenku, kterou položí k novorozenci, aby nasála jeho vůni. A den před příjezdem domů ji novopečený tatínek přiveze pejskovi k očichání.

Seznámení pejska s novým členem rodiny pak určitě proběhne v klidu a harmonii. Další tipy pro skvělé přátelství mezi mazlíčky a dětmi jsme připravili v našem předchozím článku.