Menu

Preventivní prohlídka: Co dokáže odhalit a jak ji pejskovi zpříjemnit?

Publikováno: 11. 9. 2020
Rubrika:  Tipy a rady
Untitled-1

Je mu jen pár týdnů a hned při první cestě z domu dostane bolavý píchanec. A za dalších pár týdnů znovu. U stejného pána v plášti. Na tom neznámém místě, kde je to tak zvláštně cítit. Není divu, že pejskové nemají veterináře v lásce. Přitom se s nimi setkají ještě mockrát - minimálně na každoroční preventivní prohlídce. Že vás napadlo ji vynechat? Poradíme vám, proč to není dobrý nápad i jak na ni mazlíčka připravit.

Nasajte informace

Když budete vědět, co vás čeká, můžete na prohlídku dobře nachystat sebe i pejska.

  • odběry – Zvěrolékař může vašemu pejskovi nechat udělat rozbory krve, moči i stolice, aby zjistil, jestli je vše v pořádku. Někdo provádí analýzu automaticky, jiný odebírá jen krev, aby odhalil skrytý zánět či jiné nemoci. Je lepší si předem zjistit, jak to má zrovna váš veterinář. Díky tomu se vyhnete nervóznímu postávání před klinikou a přemlouvání pejska, aby se vyčůral do připravené misky, protože nemáte potřebnou moč s sebou.
  • anamnéza – Ani ten nejzkušenější veterinář nezjistí za jednu prohlídku víc, než co pozorujete na svém pejskovi vy celý život. Proto vám pravděpodobně položí mnoho otázek o jeho chování. Jak jí, vyměšuje, přibývá na váze nebo se pohybuje. Případně jestli se od poslední návštěvy něco nezměnilo. Je skvělé si odpovědi promyslet dopředu. Pokud jste z návštěvy nervózní a hrozí, že něco důležitého zapomenete, klidně si napište malý tahák.
  • vyšetření – Veterinář také vašeho pejska důkladně prohlédne. Zkontroluje mu srst, uši, zuby a drápky, prohmatá břicho, poslechne srdíčko i plíce. Pokud je váš chlupáč netykavka a nemá rád, když se něj sahá, můžete ho zkusit na prohlídku natrénovat. Veterináři jsou ale zkušení a poradí si i s náročnějšími mazlíčky.
  • očkování – Existuje spousta vakcín proti psím nemocem. U většiny z nich záleží na vás, jestli s doporučením veterináře budete souhlasit. Jediným povinným očkováním zůstává to proti vzteklině. Existují dva typy – jeden se musí přeočkovávat každoročně, u jiného stačí jen jednou za 3 roky. Ověřte si, kterou vakcínu má váš miláček, ať víte, jestli na prohlídce dostane i injekci.

Proč je preventivní prohlídka tak důležitá?

Je váš miláček řádně očkovaný, mladý a netrápí ho žádné potíže? I tak by měl každý rok vyrazit k veterináři. Psi stárnou mnohem rychleji než my. Jeden rok je pro ně několik lidských let. A i když vypadají úplně v pohodě, mohou mít zdravotní problémy. Jen vám o nich nedokážou říct. Někteří je dokonce před páníčky skrývají.

Právě proto je potřeba, aby se na pejska podíval odborník, který rozpozná případné problémy.

  • Pokud má zvěrolékař pochyby, může vašeho miláčka poslat na další vyšetření.
  • Spoustu nemocí odhalí už odběry krve. Například zánět, který se navenek projeví až v pozdějším stádiu, kdy už může být na léčbu pozdě. 
  • Čím jsou psi starší, tím se prevence stává ještě důležitější. Neměli byste ji ale opomíjet ani u mladých a zdravých mazlíčků.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci