Menu

Psi, lidé a nemoci: Můžete si s mazlíčkem předat svoje bacily?

Publikováno: 5. 5. 2020
Rubrika:  Tipy a rady
Jak vybrat veterináře

Smrkání, kašlání a teplota nás umí pěkně potrápit. Cítíme se mizerně a toužíme po pohlazení nebo přitulení. Jak je potom příjemný hřejivý kožíšek našeho chlupatého parťáka. Nemůžeme ale pejska při tulení nakazit? Pojďme se na lidskopsí nemoci podívat blíže. Odpovíme vám i na možný přenos nyní aktuálního koronaviru.

Co ta chřipka a viróza?

Bohužel i pejskové znají kašel, kýchání a zvýšenou teplotu. Tyto lidské viry se na naše mazlíčky mohou přenést. Není to ale tak časté. Nemusíte si proto hned držet několikametrový odstup. Jen na pár dní vynechte pusinkování, dávejte pozor při krmení, myjte si pravidelně ruce a posmrkané kapesníky vyhazujte hned do koše a mějte oči na šťopkách, ať váš miláček netahá odpadky ven a nepochutná si na nich.

Příznaky virózy jsou u pejsků velmi podobné jako u nás. A vždy je lepší vyrazit k veterináři. Pokud ale mazlíček chytí někde na procházce virus zvířecího původu, nemusíte se mu vyhýbat. On vás nakazit nemůže.

Pozor také na kůži a zažívání

Úplně nejčastěji se pejskové od svých páníčků nakazí dermatofytózou. Je to také jedna z mála chorob, která se může přenést i naopak z mazlíčků na lidi. Jde o plísňové kožní onemocnění, které způsobuje nepříjemnou vyrážku. Pejskům v napadeném místě vypadává srst. Lidé zase mohou přijít o část vlasů. Choroba se léčí speciální mastí, u pejsků také tabletami proti plísním.

Pozor si také dávejte, když chytnete salmonelózu. V žádném případě nenechávejte otevřené dveře na záchod, aby se z něj mazlíček nenapil. Pak by totiž střevní onemocnění potrápilo i jeho. A vás při následném úklidu.

Koronavirus bez obav

Podle vyjádření Světové organizace pro zdraví zvířat neexistuje důkaz o tom, že by zvířata přenášela onemocnění Covid-19. Koronavirus se šíří pouze z člověka na člověka. Sice už se objevily ojedinělé případy pejsků, kteří v sobě virus měli, ovšem v tak malém množství, že chlupáči nebyli ani nemocní, ani nákazu dál nepřenášeli. Podle dosavadních zjištění tedy můžeme být, co se týče Covid-19 a zvířat, klidní. Onemocnění ale ještě není dokonale prozkoumané, proto páníčci, kteří se koronavirem nakazili, by pro jistotu měli umístit do karantény i své mazlíčky.

Co to je zoonóza?

Tímto termínem označujeme zvířecí onemocnění, která se mohou přenést i na lidi. Ve světě jich známe asi 150 a v naprosté většině jde o parazity. Například leptospiróza nebo toxokaróza mohou napáchat v lidském organismu pořádnou neplechu. I kvůli těmto onemocněním je tolik důležité pravidelné vyšetření – koprologie a případně následné odčervení. Nezapomínejte si také umýt ruce, jakmile po svém miláčkovi uklidíte výkaly.

Nejznámějším a také velmi nebezpečným virem, který můžeme od zvířat chytit, je vzteklina. Díky pečlivému očkování je ale už ale téměř vymýcená. Nakazit se můžete pouze tak, že vás nakažený chlupáč pokouše.

Přenos nemocí mezi lidmi a jejich miláčky naštěstí není moc častý. Doporučíme proto na závěr: Myjte si ruce, choďte na pravidelné kontroly a vyšetření k veterináři, očkujte a odčervujte a užívejte si společné chvilky se svým parťákem naplno.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci