Menu

Corgi: Malý a věrný kamarád s honáckým srdcem

Publikováno: 13. 3. 2020
Rubrika:  Plemena psů
Cat and dog stickers-02

Poznáte ho podle krátkých nožek, soudkovitého těla a špičatého nosu. Už jste někdy potkali pejska, který vypadá trochu jako liška? S největší pravděpodobností to byl Welsh Corgi, který v sobě skrývá několik překvapení. Pojďme se na ně spolu podívat.

Dva v jednom

Název Welsh Corgi v sobě zahrnuje rovnou dvě plemena. Ještě začátkem 20. století je nikdo nerozlišoval. Jejich šlechtitelé ze dvou různých velšských hrabství se ale nedokázali domluvit na celkovém vzhledu. Proto nakonec v roce 1934 uznal anglický Kennel Club dvě odlišné rasy. A nazval je právě podle zmíněných hrabství Welsh Corgi Pembroke a Welsh Corgi Cardigan. Od té doby se mezi sebou nesmí křížit. Moc rozdílů mezi nimi ale nenajdete. Tím nejviditelnějším je jejich ocas. Pembroke má krátký, někdy i žádný ocásek. Cardigan se naopak pyšní dlouhým a huňatým ohonem podobným tomu liščímu. Je také o trochu větší a těžší než Pembroke.

Dlouhá historie

Corgi sice pochází oficiálně z anglického Walesu, jeho historie má ale mnohem hlubší kořeny – sahají až několik tisíc let daleko. Na území dnešní Velké Británie se tito mazlíčci dostali pravděpodobně někdy začátkem druhého tisíciletí spolu s keltskými kmeny.

Malý pastevec

Welsh Corgi je dnes vítaným rodinným společníkem. Ještě před pár desítkami let byl ale chovaný pro své výtečné honácké schopnosti. Je dokonce nejmenším pasteveckým plemenem na světě. A své pracovité srdce dodnes nezapře. Dejte si na něj pozor, až na procházce potkáte stádo dobytka. Je možné, že se je bude snažit kousáním do nohou zahnat do houfu. Pudy zkrátka nezapře.

Dokonalý kamarád pro každého

Welsh Corgi je klidný, oddaný a mírumilovný pejsek, kterého si rychle zamilujete. Je snadné ho vycvičit i pro méně zkušeného chovatele, protože je velmi chytrý a rád vám udělá radost. Je skvělý k dětem, starším lidem, do bytů i na zahradu. Není to ale typický gaučový pes. Potřebuje pohyb a nesnáší samotu. I když může žít celoročně venku, nenechávejte ho tam dlouho bez společnosti.

Vášnivý jedlík

Pokud má Corgi nějakou špatnou vlastnost, pak je to jeho bezbřehá láska k jídlu. Jakmile mu dáte příležitost, bude se cpát až k prasknutí. Proto je u tohoto plemene, více než u jiného, důležité hlídat kvalitu jeho stravy, velikost porcí a také dostatečný pohyb. Tihle mazlíčci totiž mají tendenci k obezitě.

Tuhý kořínek, ale pozor na záda

Plemeno patří mezi zdravé pejsky, kteří se dožívají poměrně vysokého věku – až 15 let. Stejně jako u jiných mazlíčků s dlouhou páteří ale musíte dávat pozor na jejich záda. Nenuťte je chodit po schodech. Corgi je náchylný k onemocnění meziobratlových plotének.

Bezúdržbový miláček, co občas pustí chlup

Jestli se moc nekamarádíte s kartáčem nebo šamponem, je pro vás Corgi ten pravý. Jeho srst nepotřebuje příliš pozornosti. Sem tam ho pročešte, dvakrát za rok ostříhejte drápky a je to. Hlídejte jen jeho chrup a snažte se vyvarovat zubního kamene. Pokud ale budete mít Corgiho doma, smiřte se s pravidelným uklízením srsti z gauče a podlahy. Za jeho přátelský úsměv a roztomilý pohled to ale stojí.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci