Menu

Lyžování s pejskem? Pozor na sjezdovky i zmrzlý sníh

Publikováno: 13. 12. 2019
Rubrika:  Tipy a rady
Winter-Landscape

Zasněžené pláně, v nose šimrá čerstvý ranní vzduch, sluneční paprsky se opírají do zad a vy si užíváte projížďku na lyžích. Po očku sledujete svého huskyho, jak pobíhá vedle a vychutnává si měkký sníh. Láká vás takováhle idylka, ale ještě jste s pejskem na horách nikdy nebyli? Pak si nenechte ujít našeho průvodce lyžování v doprovodu psa. Na cestě za pohodovým zážitkem vás totiž čeká pár úskalí, na která se musíte předem připravit.

Sjezdovky, nebo raději běžky?

Milujete sjezdové lyžování a chcete si sport užít i se svým chlupatým kamarádem? Pak se bohužel musíte rozhodnout. Pejsek přímo na sjezdovku nepatří. I ten nejdisciplinovanější mazlíček překáží ostatním jezdcům a hrozí srážka. Mnohem bezpečnější a pohodlnější jsou běžky. Je to podobné, jako když si jdete v létě zaběhat. Pokud to zvládáte s přehledem, můžete se pustit i do běžkování. Dejte si jen pozor na dlouhé trasy, zbytečně chlupáče nevysilujte a dopřávejte si časté pauzy.

Náš TIP: Jestli máte silné a energické plemeno, vyzkoušejte skijöring. Sport, při kterém jste připoutaní k pejskovi tažným lanem. Méně zkušení sportovci se mohou nejdřív přihlásit do kurzu skijöringu, kde se naučí běžkovat a vyladí souhru se svým mazlíčkem.

Kde vůbec lyžovat?

U sportování s pejskem je víc než jindy důležitá ohleduplnost k ostatním lyžařům. Vyhýbejte se proto dokonale urovnaným opečovávaným stopám. Rozdováděný chlupáč by je mohl poničit. U skijöringu je navíc vhodnější bruslení než klasické běžkování. V takovém případě se pečlivě vyšlápnutá stopa vůbec nehodí. Také je lepší vyrazit v méně frekventovanou dobu - brzy ráno nebo pozdě odpoledne. A nezapomínejte na sbírání hovínek.

Náš TIP: Poraďte se s majiteli ubytování, kde trávíte svou dovolenou, nebo zkušenějších lyžařů. Určitě vám poradí místo, kde si dobře zasportujete i s mazlíčkem.

U sjezdovky s hlídáním

Ani sjezdové lyžování pro vás není úplně vyloučené. Stačí pejskovi obstarat hlídání nebo se u něj střídat se zbytkem rodiny či kamarádů. Nechte ho pod dohledem dovádět ve sněhu, proběhnout se po blízkém lese nebo odpočívat u občerstvení.

Náš TIP: Vždy berte ohled na konkrétní plemeno. Ne každý pes miluje sníh a zimu. S méně odolným nebo starším mazlíčkem naplánujte raději kratší procházky. A až vyrazíte lyžovat, nechte ho odpočívat v teple.

Ochrana před sněhem

I velkému a odolnému pejskovi může sníh ublížit. Zmrzlé krystalky ledu jsou velmi ostré a škrábou packy do krve. Připravte se na to předem a pořiďte svému miláčkovi ochranné boty. V měkkém a jemném sněhu nejsou tak nezbytné. Pak stačí packy pořádně namazat mastným krémem a po návratu domů nohy pořádně osušit. Zvažte také, jestli váš mazlíček nepotřebuje bundu nebo vestu, která ho zahřeje.

Zimní dovolená

Bydlíte v nížině, kde padá sníh jen v televizi? Pak vám nezbývá, než za lyžováním kousek popojet. Naštěstí už i v České republice máme spoustu hotelů a apartmánů, kde jsou pejskové vítaní. Dokonce existují servery, kde najdete nejen seznam ubytování, ale i jejich hodnocení a informace o službách, které chlupáčům poskytují. Ještě lepší přístup k mazlíčkům mají některé hotely za hranicemi v Alpách. Třeba se vám o ně postarají, zatímco brázdíte sjezdovky.

Náš TIP: Než si konkrétní ubytování definitivně zarezervujete, ověřte si telefonicky nebo e-mailem, že jsou na vás připravení. Nahlaste, jaké máte plemeno i to, jak plánujete jeho spaní. Případně se domluvte na dalších službách.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci