Povinné čipování psů: Co to pro vás znamená + pár malých ALE

Nechali jste už svému pejskovi zavést mikročip? Od nového roku to totiž bude povinné. A pokuta za neoznačeného pejska se může vyšplhat až na 20 000 korun. Podle Státní veterinární správy to má pomoci třeba k lepšímu dohledání ztraceného mazlíčka nebo v boji proti množírnám. Má to ale pár háčků. My jsme si proto důkladně posvítili na nejdůležitější fakta o této nové povinnosti.

Bez aplikovaného čipu nemá pejsek od 1.1.2020 platné očkování proti vzteklině.

  • Očkování proti vzteklině je povinné už dlouho. Podle nového zákona ale musíte mít v očkovacím průkazu uvedené i číslo mikročipu, který má v sobě chlupáč zavedený. Jinak se na něj pohlíží jako na neočkovaného.
  • ALE: Výjimkou jsou mazlíčci, kteří byli před 3.7.2011 označeni tetováním. Musí být ovšem stále dobře čitelné.

Mikročipy pomohou při hledání ztraceného pejska.

  • Každý čip má v sobě unikátní číslo, podle kterého nálezce pozná, že je chlupáč opravdu váš.
  • ALE: Zatím není povinné zadávat čip do jakéhokoliv registru. Centrální evidence pro celou republiku navíc ani neexistuje (politici o ní zatím jen jednají). V tuto chvíli můžete využít služby některé z asi deseti soukromých společností, které podobné registry spravují. Nejsou však propojené. Pokud tedy třeba strážníci najdou ztraceného pejska s čipem, prochází jeden seznam po druhém, jestli jeho číslo někde nenajdou. Jsou ale také města, která mají podobnou evidenci stanovenou vyhláškou.

Čipování má zkomplikovat život množírnám.

  • Podle Státní veterinární správy usnadní čipování monitorování chovů. Úředníci prý lépe ověří dodržování pravidel a účiněji postihnou majitele, kteří pejsky týrají. Navíc mají víc možností při kontrole prodeje psů přes obchodníky.
  • ALE: Nikde není řečeno, jak přesně to má fungovat v praxi. Podle veterináře Jiřího Žáka je problém už to, že mazlíčka stačí načipovat až v jeho půl roce. Množírny se ho totiž zbaví mnohem dříve a povinné čipování tak zbyde na nového majitele. „Oni nic čipovat nebudou. Myslet si, že ano a že se tím zastaví týrání psů, je čirá blbost,“ prohlásil Žák.

Aplikaci čipu mohou zkontrolovat i u vašeho miláčka.

  • Očipovaný musí být opravdu každý pejsek. Malinký mikročip aplikuje veterinář speciální jehlou pod kůži na krku vašeho chlupáče. Dál už o něm nebude vůbec vědět. Aplikace vás bude stát několik stokorun. Nebojte, je to bezpečné – zdravotně i datově. Mikročip pasivně nese informaci, ve které není uvedené ani vaše jméno, ani adresa. Číslo čipu zjistí jen speciální čtečky. Mají je například policisté.
  • ALE: Policisté vás nemohou na ulici zastavit a kontrolovat, jestli máte očipovaného pejska. Takovou pravomoc mají jen úředníci Státní veterinární správy, kterých je v celé republice asi 80. Kontroly jsou plánované hlavně na základě předchozích podnětů nebo u chovatelů na živnost. Pravděpodobnost, že zazvoní zrovna u vás doma, je tedy celkem malá.
Lucka Hušková

Lucka Hušková

Jsem copywriterka na volné noze. Píšu o všem možném, ale nejraději o tom, co je mi blízké. A právě zvířátka jsou důležitou součástí mého života. Doma mám králíčka Bobíka, kolem sebe plno psů, od nejmenších až po obří plemena. Ráda vám ve spolupráci s BeCyDog.cz předám naše zkušenosti i tipy, které jsme otestovali na vlastní kožich.