FreeVector-Little-Dogs-Vector

Mají tuhý kořínek a dlouhý život: 9 plemen s tím nejpevnějším zdravím

Publikováno: 17. 10. 2019

Zdravý, krásný a šťastný pejsek a veterinář, kterého skoro nepotkáváte. To je sen každého páníčka. Při pořizování štěňátka bohužel nikdy předem nezjistíme, jaké nemoci ho časem potrápí. Pár rad pro vás ale stejně máme. Určitě pomůže hlídat původ mazlíčka a nikdy nebrat zvířata z množíren. A také existují plemena, které se obecně těší většímu zdraví a delšímu životu. My jsme jich pro vás zjistili hned devět.

1. Australský ovčák

Říká se, že čím větší plemeno, tím kratšího života se dožije. U australského ovčáka to ale neplatí. Ani čtrnáctiletí psí dědečkové tu totiž nejsou výjimkou. Stačí když tomuhle chytrému chlupáči dopřejete dost pohybu a práce, kterou miluje, a bude se těšit pevnému zdraví. Jen některé z nich mohou potrápit problémy s očima či ušima nebo dysplazie kloubu.

2. Bígl

Veselý, věrný a vyrovnaný bígl je dokonalý parťák do nepohody. Ani vítr, déšť a plískanice mu jeho zdraví nenalomí. Jediné, co tohohle skvrnitého kamaráda může potkat, je onemocnění meziobratlových plotének nebo dysplazie kyčelního kloubu.

Navštivte naši prodejnu v Brně

3. Bišonek

Chlupatá roztomilost jménem bišonek se dožívá až 15 let. Malinký pejsek s nádhernou bílou srstí se těší velmi pevnému zdraví. Pokud ho bude někdy něco zlobit, s největší pravděpodobností to budou kožní problémy, alergie, záněty močového měchýře nebo ledvinové kameny.

4. Border kolie

Pohyb, hra, cvičení a zábava – bez toho nemůže border kolie žít. Když jí toho dopřejete dostatek,

odmění se vám dlouhým životem a pevným zdravím. Ve stáří se u některých z nich může občas

objevit dysplazie kyčelního kloubu nebo atrofie sítnice.

5. Čivava

Malí pejskové se obecně dožívají vyššího věku než ti větší. Proto není překvapením, že ten nejmenší z nich si na světě lebedí až krásných 18 let. I čivavu ale může v pozdějším věku potrápit třeba luxace pately nebo onemocnění srdce.

6. Jezevčík

Tenhle dlouhán se silnou osobností má v psí říši asi nejvíc dědečků a babiček. Při správné péči se

může dožít až úctyhodných 20 let plných zábavy, ale i častého dohadování. Jezevčíci jsou totiž velmi chytří a mají svou hlavu. Zdravotně jsou na tom velmi dobře, jen musíte dávat pozor na jejich páteř. Kvůli dlouhému tělu a krátkým nohám jim hrozí vyhřeznutí ploténky.

7. Pomeranian

Vypadá jako plyšový medvídek, miluje hru a mazlení a ještě není moc náročný na péči. Pomeraniana si prostě zamilujete. Když k tomu přidáte, že tu s vámi vydrží až 18 let a je velmi houževnatý, je rozhodnuto. Pokud ho potká zdravotní problém, pravděpodobně se bude jednat o luxaci čéšky, štítnou žlázu či hypoglykémii. Potřebuje také pravidelně odstraňovat zubní kámen.

8. Pudl

Pudlů existuje několik druhů, ze kterých můžete vybírat. Všichni mají ale jedno společné – těší se

pevnému zdraví a dožívají se až 14 let. Nejodolnější z nich je pudl královský. U všech pudlíků se

může časem objevit dysplazie kloubu, onemocnění srdce, epilepsie či cukrovka.

9. Sibiřský husky

Husky je skvělý pejsek pro páníčky, kteří jsou aktivní a milují pohyb stejně jako on. Díky své husté

srsti vydrží i extrémní mrazy. Nevadí mu ani letní počasí, protože odráží teplo. Je houževnatý a

během svých 14 let života si užije spoustu legrace. Jediné, co ho může zlobit, je onemocnění očí.