Menu

Tajemná psí psychika: Proč ji ovlivňujeme vůní i hudbou?

Publikováno: 5. 9. 2019
Rubrika:  Zajímavosti
Péče a starost

Znáte ty chvíle, kdy se svému psovi zadíváte do očí a vidíte v nich celý vesmír? V ten moment je vám jasné, že to není jen obyčejné zvíře, ale skutečný parťák, co vám dokonale rozumí. Jen škoda, že neumí mluvit. Psí mysl je proto tak trochu zahalená tajemstvím, které se celá řada odborníků snaží odhalit a tyto znalosti pak využít při práci s nimi. I my jsme se podívali na psychiku našich chlupáčů blíž. Podívejte se, co jsme objevili.

Psi jsou trochu jako batolata

Chápání a psychické dovednosti přirovnávají odborníci k zhruba dvouletému dítěti. Umí řešit problém, vymýšlejí různé triky, jak si hrát na lidi nebo jiná zvířata. S největší pravděpodobností mají dokonce i sny.

Nemluví, ale komunikovat umí

Pejskové používají spoustu způsobů, jak nám něco říci - od klasického štěkání, přes řeč těla, vrtění ocasem až po znakovou řeč. Tu je sice musíme nejdřív naučit, ale někteří psi jsou prý schopní zvládnout až 150 „slov”, které k nim od páníčka proudí. Záleží také na intonaci a tónu, který použijeme. Pes dobře rozpozná štěstí, vztek i strach.

Divoké emoce

Psí emoce nejsou až tak složité jako ty naše. Podle posledních studií si chlupáč vystačí hlavně se štěstím, překvapením, úzkostí, hněvem, znechucením a smutkem. Někteří mazlíčkové umí projevit i docela slušnou žárlivost, hrdost, stud nebo soucit. Zkuste vysledovat, jak se cítí zrovna váš chlupáč.

Teorii známe. Jak jí ale využít k spokojenějšímu a snazšímu soužítí s naším mazlíčkem? Kromě spousty knih o komunikaci s pejsky najdete na trhu například i CD s audioterapií, která uklidňuje, nebo kapky pro navození lepší nálady. Zeptali jsme se dvou odbornic na psí psychiku, jak to funguje a jak můžeme svému pejskovi pomoct, když mu zrovna není do skoku.

Michaela Drábková, koučka pro komunikaci se psy

Podle koučky Michaely Drábkové se člověk a pes v podstatě neliší - oba jsou citlivé, vnímavé bytosti, které mají emoce a přemýšlí. Zlé zkušenosti, hlavně když působí dlouhodobě, je oba mohou dostat do situace, kterou už nedokážou sami zvládnout. Jejich energie klesá a dostávají se do negativních emocí, například do smutku, strachu, agrese či apatie. Ale zatímco si člověk zajde k psychologovi, pes má pouze svého páníčka, maximálně psího kamaráda ve smečce. Pro každou bytost je tak podstatné najít správný způsob, jak se k nim chovat i v náročné situaci.

„Velkou pomocí ze strany člověka je se naučit u psa vidět projevy neklidu, ať již ze strachu, z nejistoty či projevy agrese již na prvních detailech jeho chování. Správnou komunikací, nastavením přesných a dodržovaných dohod ve smečce a porozuměním, co se v různých situacích každodenního života děje, si lze vztah se psem velmi ulehčit,” říká.

Pes nám však bohužel nedokáže příčinu svého psychického rozpoložení komunikovat slovy. Vědomá práce na odstranění překážky nebo bloku v psychice není podle paní Drábkové jednoduchá, ale lze se ji naučit. „Jsem zastáncem názoru, že se vším je možné něco dělat, i když je pes starší. Sdílení lásky, vnitřního klidného rozpoložení či neomezujícího pohlazení působí zaručeně pozitivně na psychiku jedince,” dodává.

V případě, že už nepomáhá vědomá práce a situace je tak náročná, že ji pes už nezvládá, je podle ní možné použít přírodní produkty, například extrakty z bylinek nebo květin podporující klidnou energii.

Kateřina Michálková, Dokonalá láska

Přírodní produkty pro zvířata zkoumá a vyrábí česká firma Dokonalá láska. Jejich tým po mnoha letech sběru teoretických i praktických dat vytvořil systém kategorizace psychických poruch psů. Jedná se o kategorie zdravý pes ve stresu, trauma a posttraumatické stavy, strach a úzkost, hormonální nerovnováha samců a hormonální nerovnováha samic.

„Tato kategorizace vychází nejen z rozboru anamnéz, ale především ze statistické shodnosti výpovědi zvířat při provádění samovýběru látek,” vysvětlila odbornice Kateřina Michálková. Každý pes je podle ní schopný identifikovat látky svým vomeronasálním (jacobsonovým) orgánem. Díky němu dokáže rozpoznat užitečnost rostlin, dřevin, plodů či květů pro svůj momentální tělesný a psychický stav.

„Naše přípravky na ovlivňování psychiky psů se buď vtírají do srsti a kůže, anebo je pejskové inhalují. Pro psychiku bývá vhodnější použít přípravek k vetření, který se vstřebává přes chlupové folikuly,“ říká paní Michálková.

Kromě přírodních olejů vyvinula Dokonalá láska také unikání frekvenční audioterapii. Působí na principu tlukotu lidského srdce. Audioterapie je založená na úzké závislosti psa na člověku, která se vyvíjela po desetitisíce let.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci