Hlídají psí plemena po celém světě. Co to je FCI?

Když jste si vybírali nového pejska, určitě jste si ho nejdřív pořádně prolustrovali. Vyhledali jste si, jaké má jeho plemeno povahové rysy, jak přesně vypadá v dospělosti nebo jaké ho mohou trápit nemoci. Možná jste u toho ani moc nepřemýšleli, kdo se stará o to, aby si byli pejskové jednoho plemena tak podobní. Vděčit za to můžete mezinárodním organizacím. Není jich mnoho a tou největší je FCI (Mezinárodní kynologická federace). Co dalšího byste o ní měli vědět?

Kde se vzala, tu se vzala

Už před víc než 100 lety napadlo 5 evropských zemí, že by byl dobrý nápad nastolit jednotná pravidla pro všechny pejskaře na světě. A tak zástupci Belgie, Francie, Nizozemska, Německého císařství a Rakouska-Uherska vytvořili v květnu 1911 Fédération Cynologique Internationale. Její sídlo najdete ve městě Thuin v Belgii.

Všechny země, spojte se

FCI sdružuje 98 členských a partnerských států po celém světě včetně České republiky. Patří mezi ně prakticky celá Evropa, Austrálie, většina jižní Ameriky a Asie i část Afriky. Státy Severní Ameriky jako Kanadu a USA byste mezi nimi ale hledali marně. Stejně jako třeba Velkou Británii. Proto si musíte dávat pozor, když si v zámoří vyhlédnete pejska, který je tamní organizací běžně uznávaný. U nás být nemusí. Pak ho tu nemůžete vystavovat, chovat, ani s ním jezdit na soutěže.

Spousta papírování

Dát dohromady a hlídat pravidla u 349 plemen rozdělených do 10 různých skupin dá pořádnou práci. Proto je mají na starosti všechny členské státy. Každý z nich má patronát nad některými z nich. Sepíše standardy konkrétního plemene, které pak předá FCI. U nás jsou to od roku 1963 český teriér a český fousek. Federace pak standardy přeloží do 4 základních jazyků (angličtina, němčina, francouzština a španělština) a zveřejní. Následně pak doplňuje případné další informace a také pořádá výstavy a soutěže agility.

Zajímá vás, jak jsou plemena rozdělená? Dělí se na:

  • Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
  • Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
  • Teriéři
  • Jezevčíci
  • Špicové a tzv. primitivní plemena
  • Honiči a barváři
  • Ohaři
  • Slídiči, retrívři a vodní psi
  • Plemena společenská
  • Chrti

A kdo se o to stará u nás?

Za Českou republiku spolupracuje FCI s Českomoravskou kynologickou unií, která vznikla v roce 1992. Zastřešuje celou českou kynologii a sdružuje desítky chovatelských klubů. Řeší poskytování průkazů původu, výstavy i chovatelské stanice. Má na starosti také rozhodčí pro soutěže.

Lucka Hušková

Lucka Hušková

Jsem copywriterka na volné noze. Píšu o všem možném, ale nejraději o tom, co je mi blízké. A právě zvířátka jsou důležitou součástí mého života. Doma mám králíčka Bobíka, kolem sebe plno psů, od nejmenších až po obří plemena. Ráda vám ve spolupráci s BeCyDog.cz předám naše zkušenosti i tipy, které jsme otestovali na vlastní kožich.