Menu

Hlídají psí plemena po celém světě. Co to je FCI?

Publikováno: 14. 8. 2019
Rubrika:  Zajímavosti
fci_tausta

Když jste si vybírali nového pejska, určitě jste si ho nejdřív pořádně prolustrovali. Vyhledali jste si, jaké má jeho plemeno povahové rysy, jak přesně vypadá v dospělosti nebo jaké ho mohou trápit nemoci. Možná jste u toho ani moc nepřemýšleli, kdo se stará o to, aby si byli pejskové jednoho plemena tak podobní. Vděčit za to můžete mezinárodním organizacím. Není jich mnoho a tou největší je FCI (Mezinárodní kynologická federace). Co dalšího byste o ní měli vědět?

Kde se vzala, tu se vzala

Už před víc než 100 lety napadlo 5 evropských zemí, že by byl dobrý nápad nastolit jednotná pravidla pro všechny pejskaře na světě. A tak zástupci Belgie, Francie, Nizozemska, Německého císařství a Rakouska-Uherska vytvořili v květnu 1911 Fédération Cynologique Internationale. Její sídlo najdete ve městě Thuin v Belgii.

Všechny země, spojte se

FCI sdružuje 98 členských a partnerských států po celém světě včetně České republiky. Patří mezi ně prakticky celá Evropa, Austrálie, většina jižní Ameriky a Asie i část Afriky. Státy Severní Ameriky jako Kanadu a USA byste mezi nimi ale hledali marně. Stejně jako třeba Velkou Británii. Proto si musíte dávat pozor, když si v zámoří vyhlédnete pejska, který je tamní organizací běžně uznávaný. U nás být nemusí. Pak ho tu nemůžete vystavovat, chovat, ani s ním jezdit na soutěže.

Spousta papírování

Dát dohromady a hlídat pravidla u 349 plemen rozdělených do 10 různých skupin dá pořádnou práci. Proto je mají na starosti všechny členské státy. Každý z nich má patronát nad některými z nich. Sepíše standardy konkrétního plemene, které pak předá FCI. U nás jsou to od roku 1963 český teriér a český fousek. Federace pak standardy přeloží do 4 základních jazyků (angličtina, němčina, francouzština a španělština) a zveřejní. Následně pak doplňuje případné další informace a také pořádá výstavy a soutěže agility.

Zajímá vás, jak jsou plemena rozdělená? Dělí se na:

  • Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
  • Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
  • Teriéři
  • Jezevčíci
  • Špicové a tzv. primitivní plemena
  • Honiči a barváři
  • Ohaři
  • Slídiči, retrívři a vodní psi
  • Plemena společenská
  • Chrti

A kdo se o to stará u nás?

Za Českou republiku spolupracuje FCI s Českomoravskou kynologickou unií, která vznikla v roce 1992. Zastřešuje celou českou kynologii a sdružuje desítky chovatelských klubů. Řeší poskytování průkazů původu, výstavy i chovatelské stanice. Má na starosti také rozhodčí pro soutěže.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci