Menu

Máte doma místo mazlíčka spíš psí bestii? Ještě to jde spravit

Publikováno: 14. 7. 2019
Rubrika:  Tipy a rady
Angry-Dog

Pořídili jste si svého prvního vysněného pejska. Tak dlouho jste vybírali plemeno a těšili se, až si tu roztomilou chlupatou kuličku přivezete domů. Té radosti a lásky, co jste mu dali. Teď uběhlo pár let a místo milujícího mazlíčka kolem vás pobíhá agresor, před kterým se strachy klepe celá ulice. A vy marně přemýšlíte, co jste udělali špatně a hlavně, jak z toho ven. Máme pro vás dobrou zprávu. I z noční můry všech páníčků se ještě dostanete pryč.

Nejdřív ale musíte zjistit, proč je váš pejsek agresivní

Žádný pes není přehnaně agresivní sám od sebe. Vždycky je tu nějaký důvod, který je potřeba odhalit. Tohle jsou nejčastější příčiny, proč k tomu dochází:

  • Zanedbaný výcvik – Ano, je těžké si to přiznat, ale velmi často je chyba v páníčkovi. Nedostatek zkušeností nebo času dokáže nadělat v pejskově hlavě pořádnou paseku. Nestačí totiž jen naučit psího kamaráda jeden, dva povely. Důležité je nastavení hranic, rolí a hlavně autority.
  • Nevhodně vybrané plemeno – Znuděná doga o samotě v malém bytě nebo pitbull bez dohledu, kterého dráždí malé děti. To vždycky znamená riziko. Proto si před pořízením mazlíčka opravdu důkladně promyslete své možnosti a očekávání. Nestačí, že se vám to plemeno zkrátka hrozně líbí.
  • Špatné zkušenosti – Psi často reagují agresivně, když se bojí. Nebo ve chvílích, které mají spojené s tím, že jim někdo ublížil. Podobné reakce budete možná řešit u chlupáče, kterého jste si přinesli domů z útulku. Nebo v případě, že nevhodné chování svého miláčka řešíte tím, že mu dáte přes zadek.
  • Nedostatečná socializace – Už od štěněte by měl pejsek přijímat co nejvíc podnětů a stýkat se s ostatními zvířaty a lidmi. Izolovaní chlupáči se ostatních bojí a mohou na ně zaútočit.
  • Nemoc – Pokud na příčinu stále nemůžete najít, vezměte pejska k veterináři. Může ho trápit zdravotní problém, kvůli kterému je nevrlý. Nebo třeba jen nechce, aby na něj někdo sahal.

Příčinu už znáte. Co dál?

Dobrá zpráva je, že převychovat můžete i dospělého pejska s dlouhodobými špatnými návyky. Důležité je si uvědomit, že je to problém, který nikdo nevyřeší za vás. To vy musíte změnit způsob výcviku a agresivitu ho odnaučit.

Teď asi sami nevíte jak. Proto vyhledejte pomoc odborníka. Najděte si speciální cvičiště, kde s tím už mají zkušenosti. Nebo se obraťte na psí psychology, odborníky nebo kouče v převýchově agresivních zvířat. Poradit vám může i veterinář. Zkušeným okem zhodnotí, kde je problém, a doporučí řešení. Zbytek už je na vás.

Máme pro vás aspoň pár rad do začátku

  • Alfa, Beta, Gama – Svého chlupáče milujete jako člena rodiny. Nesmíte mu ale nechávat příliš volnou ruku. Bude z toho jen zmatený. Pravidlem číslo jedna proto je, že pejsek je vždy v rámci smečky (tedy vaší rodiny) až na posledním místě. Zní to možná tvrdě, ale jinak si bude prosazovat dominanci a nebude poslouchat. To vy jste alfa samec. Pak následuje celá rodina. A pak až váš mazlíček. Buďte sebejistí. Jezte vždy první, choďte do dveří první, seďte výš než váš pejsek.
  • Nebijte ho – Agrese vyvolává zase jen agresi. Pejska vychovávejte pozitivně pomocí pamlsků, hry a hraček. Svou nelibost mu ukazujte důrazným NE a tím, že ho pak budete ignorovat. To psi nesnáší nejvíc.
  • Věnujte se mu – Mazlíček potřebuje hlavně vás. Hrajte si s ním, neustále ho cvičte, trénujte, bavte. Každý den.
  • Buďte důslední – Zvířata neznají slovo výjimečně. Proto nikdy nedělejte ústupky, i když na vás koulí svýma psíma očima.
  • Separujte – Bohužel někdy je nutné agresivního chlupáče separovat. Zvlášť od návštěv nebo dětí. Najděte mu místo, které bude jen jeho a kam ho můžete v klidu zavřít, když to bude nutné. Udělejte ale všechno pro to, aby tam chodil dobrovolně a rád.

Všechno selhalo?

Úplně poslední možností je najít pejskovi jiného páníčka, který má víc zkušeností a může s ním začít od začátku. Nebo má pro chlupáče doma vhodnější podmínky, než vy. Je to sice zásadní krok, ke kterému žádný páníček nechce přistoupit. Ale myslete na to, že je to vždy jen pro dobro vašeho miláčka.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci