Menu

Když se příjemné odpoledne promění na osinu v … tlapce

Publikováno: 31. 7. 2019
Rubrika:  Tipy a rady
osina

Bylo krásné počasí, tak jsme s našimi buldočími kluky vyrazili na dlouhou procházku. Netušili jsme, že si z ní domů přineseme i nevítaného černého pasažéra. Brzy začal jeden z pejsků trochu pokulhávat a lízat si tlapku. Až později jsme zjistili, že ho trápila travní osina, která mu v ní uvízla. Je to problém, který řeší celá řada páníčků. Proto jsme vám sepsali návod, jak si s ním poradit.

Co je to ta pověstná osina?

Osina je část obalu travního semene. Chrání ho a pomáhá mu zavrtávat se do země. Je velká zhruba 1 centimetr. Na jedné straně má hrot s háčkem a na druhé tvrdé štětinky. Objevuje se, jakmile tráva uzraje. Najdeme ji tedy na trávnících i loukách po celé léto a podzim. A bohužel se jí vyhnout úplně nejde, pokud chcete chodit s mazlíčky ven do přírody.

Kde všude trápí?

Asi nejčastěji trápí pejsky osina zapíchnutá do tlapky. Je ostrá a tenká. Kvůli tomu snadno pronikne až pod kůži a způsobí tam pořádný zánět, který provází bolest, zarudnutí a později i hnisavé puchýře. Navíc dokáže putovat hlouběji do těla a tam šířit další nesnáze. Velmi často se ale setkáváme i s osinami v uchu, v čumáčku, když je pejsek vdechne, nebo v tenčí kůži třeba na hrdle a dokonce i ve slabinách.

Jak ji poznáme?

Nejlepší obranou před osinami je pravidelná kontrola tlapek, srsti a uší po každé procházce. Osina totiž většinou zůstane chvíli zachycená háčkem na povrchu a teprve později se zavrtá hluboko pod kůži, kde pak vzniká zánět. Místo je horké, zarudlé a pejsek je velmi neklidný. Později se může objevit boule, která nemá další projevy, nebo puchýř, který praskne. Po výronu hnisu se pejskovi uleví. Osina ale většinou zůstane uvnitř a je nutné ji vyndat, aby nepůsobila další problémy.

Jak ji odstranit?

Zanícenou osinu už by měl řešit veterinář. Ten se postará o to, že v těle nezůstane ani malý odlomený kousek, a zbaví tělo zánětu. Když je odstranění osiny komplikovanější, musí přistoupit i k chirurgickému zákroku. Pokud by se vám podařilo vyjmout celou osinu bez pomoci odborníka, ošetřete místo dezinfekcí a pravidelně ho kontrolujte. Rána musí být také neustále čistá a suchá.

POZOR! Nikdy ale samostatně nezkoušejte odstranit osinu z ucha. Hrozí totiž propíchnutí bubínku. Jakmile se pejsek často drbe a třepe hlavou, uhánějte ke zvěrolékaři. Sami byste mu osinu velmi pravděpodobně jen zasunuli ještě hlouběji.

Co dál?

Stoprocentní prevence před zapíchnutím osiny asi bohužel neexistuje. Kromě pravidelných kontrol je ale také důležitá důkladná péče o kožíšek dlouhosrstých plemen. Hlavně stříhání jejich tlapek, aby se osina neměla kde zachytit.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci