FreeVector-Little-Dogs-Vector

7 faktů, které musíte odhalit, než si pořídíte čivavu

Publikováno: 19. 7. 2019

Má ji každá druhá celebrita, není moc náročná na péči a vypadá šik. Proto patří čivava spolu s německým ovčákem, yorkshirským teriérem nebo jezevčíkem mezi nejoblíbenější plemena chovaná v České republice. Kdo by nechtěl mít doma nejmenšího pejska na světě s upřeným pohledem jeho velikých očí! My jsme si na toto plemeno posvítili blíž. A objevili hned 7 překvapivých stránek jeho života.

1. Na jeji barvě nezáleží – i když trochu ano

Kulatá hlava tvaru jablka, velké oči i uši, vysoko držený ocas. Podle toho bezpečně poznáte čivavu. Dorůstá většinou 1,5 - 3 kilogramů. Může být dlouhosrstá i krátkosrstá a najdete ji ve všech možných zbarvení.

POZOR! si ale dávejte na označení mini čivava nebo třeba merle zbarvení. Poslední dobou se často objevuje hlavně v inzerátech na internetu. Nic takového ovšem neexistuje. S největší pravděpodobností jsou důsledkem křížení s úplně jinými plemeny a dalších experimentů. Ty jsou hlavně v nezkušených rukou množitelů nebezpečné. Rodí se pak nemocná štěňata, často slepá či hluchá nebo deformovaná. Bohužel je čivava poměrně drahé plemeno. Proto ho v množírnách nacházíme nejčastěji. Přečtěte si proto, jak množírny poznáte a vyhnete se jim.

2. Provázela duše do podsvětí

Čivava, jak ji známe dnes, pochází z mexické provincie Chihuahua. Od ní také získala své jméno. O její světový věhlas se postarali v polovině 20. století američtí turisté. Do Česka se pak první čivava dostala v 70. letech. Historie plemene ale sahá mnohem dál. Sošky malinkých pejsků pojmenovaných Techichi zdobily už města starých Toltéků. A podle některých teorií Aztékové věřili, že dokáží převést lidskou duši do podsvětí. Z toho důvodu je obětovali a pohřbívali spolu s mrtvými.

Navštivte naši prodejnu v Brně

3. Dvacet minut jí stačí

Je sice malá, ale i tak je to pes. Proto čivava potřebuje každý den pohyb, který miluje. Nevyžaduje ho ale tolik, jako její větší příbuzní. Dvacetiminutová procházka dvakrát denně bohatě stačí. Plemeno je navíc hodně náchylné na chlad. Pořiďte jí pořádný obleček a do toho nejhoršího počasí jí vůbec nenuťte.

4. Pozor na dravé ptáky

Každý z nás zná historky o čivavě, kterou odnesl jestřáb. Bohužel ne vždy jde o vtip. Pejsek je to opravdu droboučký a potřebuje venku před dravci hlídat. Jestli chcete mazlíčka, co se zabaví sám na zahradě, pořiďte si radši jiné plemeno.

5. Umí předstírat zranění

Čivava je chytrý, ale velmi tvrdohlavý mazlíček se silnou osobností. Vynucuje si pozornost štěkáním a v extrémním případě dokáže předstírat i zranění. Potřebuje proto důsledný výcvik. Když se mu ale budete věnovat, odmění vás bezbřehou láskou. Velmi rychle učí, a proto se často účastní výstav, soutěží a psích sportů.

6. Dožívá se vysokého věku

Čivava ve své původní mexické podobě byla velmi odolný a silný pejsek, který se dožíval až neuvěřitelných 20 let. Dnešním šlechtěním se z něj bohužel pomalu stává mazlíček náchylný k nemocem. I tak ale patří spíše k dlouhověkým plemenům. Jako jediní psi se čivavy rodí s neúplně srostlou lebkou. Fontanela se většinou postupem času uzavře, ale ne vždy. V takovém případě je nebezpečný i jen slabý úder do hlavy. Chlupaté miláčky také často trápí vykloubení čéšky a onemocnění srdce.

7. Nemusí se s malými dětmi a velkými psy

S jinými čivavami bude váš pejsek vycházet dobře. Dejte si ale pozor na větší plemena. Čivavy jsou velmi odvážné a nebojí se štěkat a útočit ani na mnohem větší zvířata. Ty jim pak mohou ošklivě ublížit. Mazlíčci se hodí i do rodin s dětmi. Ty by měly být ale trochu starší. Ideálně nad 8 let. Na obyčejné batolecí škádlení nejsou tihle miláčci moc zvyklí a mohli by se bránit.