Menu

Puberťák, nebo už důchodce? Odhalte, jak přesně starý je váš pejsek

Publikováno: 6. 6. 2019
Rubrika:  Tipy a rady
Péče a starost

Tytam jsou doby, kdy jsme věk psa násobili sedmi a přirovnávali k lidskému stáří. Zjednodušená metoda totiž nikdy moc dobře neseděla. Zvlášť, když je celá řada pejsků už v jednom roce skoro dospělá. Záleží také na velikosti plemene a konkrétním mazlíčkovi. Máte doma nezbedného puberťáka, nebo bude z vašeho chlupatého kamaráda naopak brzy senior? A jak se o ně starat? Máme pro vás návod, se kterým to snadno zjistíte.

Velký, nebo malý?

Každý pejsek roste různě rychle. Obecně platí, že čím větší plemeno, tím později se dostává do puberty. Zároveň dřív zestárne. Menší mazlíčci dospívají rychleji, ale pomaleji stárnou a většinou mají delší život. Chcete si svého miláčka užívat co nejdéle? Pořiďte si jezevčíka nebo třeba pudlíka. Milovníci německých dog či vlkodavů se musí smířit s tím, že jejich chlupáči se dožijí dokonce polovičního věku.

Jak se tedy pejskové vyvíjí?

Chlupatá kulička

V prvních týdnech života se rozkošná štěňátka jen pomalu rozkoukávají po světě a tráví většinu času s maminkou a sourozenci. Je to velmi důležitá fáze jejich vývoje, kterou není radno podcenit. Dobrý chovatel ji ale zvládne s přehledem. Vy si ho můžete odnést domů nejdříve po 8 týdnech. Štěňátka bývají hravá a už v tuto chvíli musíte myslet na výcvik. Mladí pejskové se dobře učí a utváří si vztah se svým páníčkem. Jsou hodně aktivní, což zohledňuje i krmivo speciálně vyrobené pro štěňátka.

Malý nezbeda

Puberta začíná u pejsků v 6 až 10 měsících. Poznáte ji podle toho, že dosud poslušný chlupáč si občas postaví hlavu. V tomto období by měl mít mazlíček mléčný chrup vyměněný za dospělý, u močení zvedá nohu a značkuje. Fenky začínají obvykle hárat (i když menší plemena začínají dříve, větší naopak později). V tomto období je důslednost a výcvik asi nejdůležitější ze všeho. Co zanedbáte teď, budete horko těžko dohánět v dospělosti.

Hotový pejsek

Dospělým se mazlíček stává zhruba v 16 až 18 měsících. Obří plemena si někdy počkají dokonce až do 2 let. V tomto věku už můžete pomalu přecházet na granule pro dospělé pejsky. Plně zralého a hotového pejska ale máte doma často až kolem třetího roku.

Stařeček na odpočinku

Plné síly si někteří pejskové užívají jen několik let. Obří plemena se stávají seniory mnohdy už po 5. roce života. Naopak řada menších pejsků aktivně dovádí ještě v 10 letech. Přicházející stáří se hlásí šedinami v kožichu, pomalejšími pohyby vašeho mazlíčka, horším sluchem a zrakem i ztrácením zubů. Pejsek je častěji nemocný, unavenější a rád si v pohodlí a teple odpočine. Pejskům seniorům dopřejte kvalitní granule přiměřené věku, které se postarají o to, aby zbytečně neztloustnul. Pořiďte jim také vhodné doplňky stravy, které jim pomohou k silnější imunitě, zdravějším zubům či srsti a snazšímu pohybu.

TIP: Některá krmiva mají takzvané "all life stages" varianty. To znamená, že jsou vhodná pro všechny věkové kategorie, pouze se mění krmná dávka.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci