Menu

Vatové tyčinky do uší? U pejska na ně zapomeňte

Publikováno: 14. 5. 2019
Rubrika:  Tipy a rady
IMG_2528

Příliš časté čištění uší a hlavně používání vatových tyčinek může podle veterinářů pejskům hodně ublížit. Hrozí, že maz zatlačí moc hluboko nebo dokonce způsobí zánět. Na psí uši a jejich hygienu jsme se proto podívali zblízka. Ověřte si, jestli svému pejskovi čistíte uši správně.

Uši mají samočistící schopnost. Někteří pejskové proto péči vůbec nepotřebují. I jim byste ale měli ouška pravidelně kontrolovat. Jestli jim tam třeba nezalétla travní osina, když běhal po zahradě, nebo nezačíná zánět. Zdravé ucho poznáte tak, že je růžové, hladké, klidné, čisté a nezapáchá.

Celé řadě mazlíčků se v uších vytváří velké množství mazu a potřebují pravidelné čištění. Mezi „rizikové” skupiny patří:

 • plemena s převislými boltci - například kokršpanělé, retrívři, baseti či pudli
 • psi s nadbytkem chloupků ve zvukovodu - nejčastěji to trápí mazlíčky s jemnou srstí, jako jsou knírači, pudli, bišonci či yorkšírští teriéři.
 • mazlíčci s anatomickými odlišnostmi - klopené ucho, zúžený zvukovod, vyšší množství žláz a podobně
 • velcí hafani, kteří milují časté koupání v přírodních rybnících - voda dokáže v uchu nadělat pořádnou paseku. Po každém plavání proto uši svého miláčka lehce vysušte.
 • psi, kteří trpí opakovanými záněty - pokud je váš miláček neklidný, třepe hlavou, často se dotýká ucha packou, má ho zarudlé a drsné, čištění už nestačí. Uhánějte k veterináři, který vám předepíše speciální kapky. Když se zánět opakuje, je třeba najít příčinu. Často se tak projevuje například alergie. Chronický zánět může způsobit i chybná domácí léčba předchozího problému nebo přehlédnutý drobný předmět v uchu. Velmi často je to právě travní osina. Zánět nepodceňujte, může vést až ke ztrátě sluchu.

A jak tedy správně ucho čistit?

 1. Úplně nejdřív si pořiďte speciální kapky na čištění psích uší. Hygienu doporučujeme naplánovat spíš ven na zahradu.
 2. Začněte čistším uchem a kapátko mezi tím otřete, abyste nepřenesli případný zánět.
 3. Chytněte jednou rukou boltec a jemně ho napněte od hlavy.
 4. Druhou rukou nakapejte množství kapek podle návodu na produktu.
 5. Najděte u hlavy chrupavčitou část zvukovodu a chvíli ji jemně masírujte. Měli byste slyšet čvachtání, jak na sebe kapky vážou ušní maz.
 6. Zbytek už nechte na pejskovi. Maz sám vytřepe i spolu s kapkami.
 7. Uši po vytřepání otřete speciálním vlhčeným ubrouskem, gázou nebo buničinou. Nezajíždějte do zvukovodu. Ubrousek by měl být po péči čistý nebo jen trošku znečištěný.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci