Menu

Máte doma chlupatého maroda? Objevte s námi 8 nejčastějších psích onemocnění

Publikováno: 20. 5. 2019
Rubrika:  Tipy a rady
Jak vybrat veterináře

Pejsek kašle, má zvýšenou teplotu, je unavený a nemá chuť k jídlu. Vypadá to, že je nachlazený. I když je to typicky lidské onemocnění, trpí obyčejným zánětem hrtanu skoro stejně často i naši mazlíčci. Těžko jim ale uvaříme čaj a pošleme je do postele. Jak se tedy chovat, když máme doma maroda? A jaká další běžná onemocnění nás můžou s chlupáčem potkat? Sledovat musíte celé jeho tělo. Zabrat totiž často dostávají jeho oči, uši, zuby i třeba kůže.

1. Nachlazení

Projevy u pejska jsou podobné jako u lidí. Že něco není v pořádku, také bezpečně poznáte podle toho, že má mazlíček horké tlapky, uši a čumák, který je navíc suchý. Nikdy mu nepodávejte léky určené pro lidi. Vyrazte k veterináři, který mu předepíše přípravky vhodné pro psy, a pohlídá, aby se z obyčejného prochladnutí nevyvinul třeba mnohem horší zápal plic. Doma pak mazlíčka nechejte dost odpočívat a dopřejte mu dostatek vody.

2. Zažívací problémy

Zvracení nebo průjem má u pejska nespočet různých příčin. Snědl něco špatného, má alergii nebo  může být i známkou závažnějšího onemocnění. Jste si jistí, že jen zhltnul jídlo, které neměl? Jestli ho vzápětí vyzvracel, nemusíte se děsit. Vyřeší to jen dieta. V případě opakovaného zvracení či průjmu ale utíkejte ke zvěrolékaři. Můžete se také poradit s naším průvodcem zažívacími problémy.

3. Zánět spojivek

Jakmile začne pejska trápit hnisavý výtok z očí, můžete si být jistí, že má zánět spojivek. Léčí se antibiotickými kapkami do očí. Vyhnout se mu bohužel moc nejde. Způsobuje ho buď infekce, nebo podráždění třeba částečkami prachu.

4. Zánět zvukovodu

Pejsek třepe hlavou, je neklidný a tře si tlapkou ucho, které má zarudlé a drsné. Pak ho nejspíš trápí zánět zvukovodu. Jsou mazlíčci, kterým se o ucho celý rok nemusíte vůbec starat. Jiní zase často trpí na záněty. Zánět vyléčíte jen speciálními kapkami od veterináře. Velmi důležitá je ale také prevence v podobě pravidelného čištění pomocí roztoků. Jak na to, zjistíte v našem podrobném článku.

5. Onemocnění zubů

Zažloutlý povlak na zubech a zubní kámen jsou skvělou půdou pro bakterie, které způsobují zánět dásní. A v extrémním případě i vypadávání zubů. Neléčený zánět v těle navíc příliš zatěžuje ledviny a srdce. Proto svým pejskům pravidelně čistěte zuby a odstraňujte zubní kámen. S péčí o chrup vám rádi poradíme.

6. Zánět análních žlázek

Nepříjemné onemocnění, které je ale u mazlíčků velmi časté, poznáte snadno. Pejsek se snaží okusovat v okolí zadku a šoupe s ním po zemi. Žlázy jsou zduřelé a chlupáče to svědí. S léčbou vám opět pomůže jen veterinář, který mu žlázky vyčistí.

7. Onemocnění kůže

Našli jste pejskovi vyrážku, stroupky či vřídky? Drbe se? Nebo mu padají chlupy víc, než jste zvyklí? Pak má některé z mnoha kožních onemocnění. Naštěstí existuje spousta přípravků, které vám s péči o srst a kůži pomohou. Nejdřív ale navštivte lékaře, aby zjistil, jestli nejde o zánět. Toho se zbavíte antibiotiky či přípravky s kortikoidy.

8. Parazité

Na svou příležitost čekají schovaní někde venku nebo na cizích mazlíčcích. Blechy, klíšťata a škrkavky sice nejsou přímo onemocnění, ale mají podobné projevy a mohou zdravotní problémy způsobit. Proto se jich musíte zbavit a chlupáče před nimi chránit antiparazitiky. Podle drbání, neklidu a ranek v kůži poznáte blechy. Klíšťata musíte hledat ještě pozorněji. Začervení se vám zase ozve nechutenstvím a trávicími problémy vašeho pejska. I bez projevů je ale vhodné dvakrát ročně nechat udělat koprologii u zvěrolékaře, aby zjistil výskyt parazitů a případně zahájil léčbu odčervením.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci