Menu

S pejskem na houby? Nejlépe s náhubkem

Publikováno: 8. 4. 2019
Rubrika:  Tipy a rady
VF01

Pejskové to v lese prostě milují. Tolik věcí k prozkoumání, chládek, spousta zeleně. Byla by ohromná škoda nechat je doma, když vyrazíte třeba na houby. Co když máte ale pořádného jedlíka, který zbodne, na co přijde? Musíte ho hlídat, aby nějakou houbu nespořádal, nebo jeho žaludek zvládne všechno?

Inu, musíte ho hlídat

Pro lidi jsou některé houby jedovaté nebo minimálně nejedlé. Stejně tak muchomůrka zelená ublíží vašemu chlupatému kamarádovi. Ovšem pozor: Jeho břicho si neporadí ani s celou řadou hub, které jeho páníčkovi nic neudělají. Až vyrazíte do lesa v houbařské sezoně, vezměte s sebou raději vodítko. Nebo ideálně náhubek. Jen tak získáte jistotu, že si hafan na jedovaté houbě nepochutná někde za stromem.

Zahrada = bezpečí?

Bohužel, ani na zahradě není pejsek úplně v bezpečí. Celá řada nejedlých a jedovatých hub miluje    trávník či mech pod stromy. A vyrostou tam za pár dní. Pečlivě si proto prohlédněte svůj pozemek, než na něj mazlíčka vypustíte. A houby nekompromisně likvidujte.

Houby z obchodu

Je pravda, že ne všechny houby vašemu pejskovi ublíží. Například prášek z hlívy ústřičné, který je skvělý na imunitu, můžete miláčkovi servírovat naprosto v klidu. Neublíží mu ani žampiony nebo třeba hřib pravák. Na druhou stranu mu ale ani nic dobrého nedají. Obecně jsou houby hůř stravitelné, obsahují minimum živin a nezasytí. Není proto důvod je chlupáčovi vůbec podávat.

Nenápadný jedlík

S mazlíčkem samozřejmě nejste nonstop. A proto se může snadno stát, že nějakou houbu zblajzne, aniž byste to tušili. Pak vám napoví jen jeho zdravotní stav. Podle čeho tedy poznáte otravu?

  • bolest břicha a zvracení
  • průjem
  • nadměrné slinění
  • letargie, malátnost
  • neohrabanost, potíže s chůzí
  • žloutnutí očí a kůže
  • bezvědomí

Pejsek v nebezpečí

Co když už se stalo a váš miláček si už na neznámé houbě pochutnal? Raději s ním hned uhánějte k veterináři. Ideálně s sebou vezměte i vzorek toho, co snědl. Zvěrolékař mu s největší pravděpodobností vyvolá zvracení, udělá mu krevní testy a vyšetří moč, aby zjistil přítomnost toxinů v těle.

Jedovaté houby mohou pejskovi způsobit chudokrevnost, poškození jater nebo ledvin a v extrémním případě ho mohou i zabít. Záleží vždy na druhu, množství a také rychlé odborné pomoci. Proto raději neváhejte a upalujte k odborníkovi, i když si nejste úplně jistí.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci