Menu

Užitečné i nebezpečné psí diety: Jak je to se superfood nebo psími vegany?

Publikováno: 18. 3. 2019
Rubrika:  Zajímavosti
paprika-03

Vegan, paleo, keto, superpotraviny… Mnoho z nás touží po lepším zdraví a vysněné postavě. Na trhu k tomu najdeme nespočet dietních plánů a produktů, které nám s tím chtějí pomoci. Čím dál víc lidí do těchto diet zahrnuje ale také své psí mazlíčky. Ano, našli bychom určité změny v jídelníčku, které jim prospívají. Mnoho diet je ovšem jen nebezpečným módním výstřelkem. Pojďme se na ně podívat.

Psí býložravci

Čtete správně. Mezi námi pobíhá celá řada pejsků, která několik let vůbec neochutnala maso. Mohou to být miláčci páníčků veganů, kteří milují všechna zvířata. Nedokáží si proto představit, že by svého chlupáče krmili jiným živým tvorem. Veterináři jsou však zásadně proti. Psi jsou označovaní jako fakultativní masožravci, to znamená, že narozdíl od člověka nesmějí být pouze na rostlinné stravě, ale ke správnému a zdravému vývoji potřebují stravu živočišnou. Je to zcela přirozené.

Vegani odporují tím, že pejskové jsou spíš všežravci a při správném výběru ingrediencí mohou získat dostatek bílkovin i z čistě rostlinné stravy. Prodávají se už dokonce vegetariánské nebo čistě veganské granule. Bílkoviny čerpají většinou ze sóji a energii z pšenice a kukuřice. Sója je ale podle odborníků pro chlupáče velmi nevhodná. Je špatně stravitelná a negativně ovlivňuje jeho hormonální systém, především činnost štítné žlázy. I pšenice a kukuřice v nadměrném množství může přivodit mazlíčkovi zažívací problémy.

Návrat ke kořenům

Velmi oblíbená je i paleo strava. Obecně to znamená jíst podobně, jako jedli naši pravěcí předkové. Žádné cukry, pšenici, mléčné výrobky a maso jen někdy. Vyvarovat se průmyslově zpracovaným potravinám. Jíst hlavně ovoce, zeleninu a různé ořechy a semínka. Pro pejsky proto paleo, jak ho známe u lidí, určitě vhodné není.

Existuje ale zvířecí varianta, stále populárnější BARF. Ta vychází z toho, co pravděpodobně jedli pravěcí psi – vlci. Tedy hlavně syrové maso, ovoce a zeleninu. Žádné obiloviny, cukry ani průmyslově zpracované potraviny.

Odbourání sacharidů

O nízkosacharidové, takzvané low-carb, diety se zajímají hlavně páníčci, kteří řeší nadváhu svých mazlíčků. Po cukrech a obilovinách se často tloustne, a proto hledají dietnější řešení. Jíst málo sacharidů je i pro pejsky přirozenější. Platí tu ale, že všeho s mírou.

A co superpotraviny?

Moderní označení superpotravina dostala řada ingrediencí, které běžně jíme. Jsou ovšem bohaté na živiny, vitamíny a minerály, a je proto žádoucí, abychom je měli na talíři co nejčastěji. Jak je to ale s pejsky? Pomohou jim stejně jako nám lidem, nebo jim spíš ublíží?

Pravda leží někde mezi. Existuje celá řada superpotravin, které můžete mazlíčkovi s klidem naservírovat. Nikdy ho jimi ale nepřecpávejte. A pokud si nejste jistí, vždy se radši poraďte s veterinářem. Například borůvky a tepelně zpracované brusinky jsou plné vitamínů a antioxidantů. Chlupáče neodhánějte ani od listů pampelišek. Dodají mu celou řadu vitamínů a minerálů. Dobře mu udělá i kokosový olej, omezené množství arašídového másla, vařená vejce nebo třeba mrkev s kapustou.

Nikdy mu ale nedávejte cibuli, česnek, hořkou čokoládu, skořici, hrozny nebo třešně. Jsou pro něj toxické. Přečtěte si i o dalších lidských pokrmech, které jsou pro pejsky škodlivé a někdy i nebezpečné.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci