drapky

Stříhání drápků: Jak se vyhnout dramatickým scénám

Publikováno: 25. 3. 2019

Někdo dostane osypky hned, jak slyší slovo psí drápek. Jiní páníčci mají štěstí a skoro o nich neví. Jak zvládnout stříhání v klidu a s přehledem, co si pohlídat a kdy už vyrazit k veterináři? Připravte se s námi na všechny situace, které vás se psími drápky mohou potkat.

Skoro o něm nevíte

Jsou pejskové, kterým se o drápky starat skoro nemusíte. Často běhají po tvrdém povrchu, o který si je přirozeně obrousí. U takových chlupáčů stačí sem tam zkontrolovat jejich délku. Pokud se drápky nedotýkají země, je vše v pořádku. V opačném případě se začnou kroutit a mohou i zarůst do kůže. Hodně to bolí a hrozí infekce.

I u aktivních mazlíčků, kteří mají drápky skoro bezúdržbové, dávejte pozor na takzvané paspárky. Páté prsty, které jsou posazené výš na tlapce z vnitřní strany nohy. Nedotýkají se země, a je vhodné je proto stříhat častěji.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Hlídat a stříhat

Většina pejsků potřebuje drápky někdy ostříhat. Kontrolujte je minimálně jednou za měsíc. Se zkracováním začněte už od štěněcího věku, pes si pak lépe na celou proceduru zvykne.

První, co musíte pořídit, jsou pořádné kleštičky pro pejsky. Nezkoušejte drápky krátit nůžkami pro lidi, kleštěmi, které používáte v garáži, nebo čímkoliv jiným. Mazličkovi byste mohli pořádně ublížit. Na trhu jsou různé typy speciálního vybavení pro chlupáče. Vybírat můžete z několika velikostí i tvarů. Od produktů podobných klasickým nůžkám, až po takzvané gilotinové kleštičky, kdy se ostří pohybuje proti očku.

Pejska pak pomalu zvykejte na kleštičky a dotyky na tlapce. Ideálně si k akci přizvěte pomocníka, který nohu přidrží. Zapomeňte na nátlak či násilí a každý úspěch odměňte nějakou dobrotou.

Boj na několik dní

Bohužel jsou i pejskové, kteří i při nejlepší vůli stříhání drápku bytostně nesnáší. Někteří to mají prostě v sobě. Jiní nemohou zapomenout na špatnou zkušenost. Krácení je totiž trochu věda a chyba může mazlíčka hodně bolet.

Na rozdíl od lidí mají chlupáči v drápech cévy, které je zásobují krví. A do nich střihnout nikdo nechce. Jak se tomu ale vyhnout? Výhodou jsou světlé drápky, ve kterých céva trochu prosvítá. Většina mazlíčků má ale drápy tmavé. Pak musíte naslepo postupovat velmi opatrně kousek po kousku, nebo ještě lépe stříhat radši kratší části drápky a častěji. V některých případech je cévka v drápku vidět proti slunci.

I mistr tesař se však někdy utne. I vám se může stát, že přes všechnu snahu do cévy střihnete. Někdy je to docela krvavá lázeň, která vypadá děsivě. Ale nebojte se, není to žádná tragédie. Brzy se to zahojí. Pejska to ale bolí a musíte místo ošetřit stejně jako jinou krvácející ránu.

Tohle už chce odborníka

Nemáte na stříhání odvahu, nebo se s pejskem prostě nejste schopní domluvit? Drápky si můžete nechat ostříhat u odborníků v psím salonu nebo u veterináře.

Zvěrolékaře vyhledejte také v případě, že pejska tlapka bolí, je okolo drápku oteklá nebo váš mazlíček kulhá a nohu si olizuje. Bolest a otok může poukazovat na infekci. Tu je potřeba přeléčit antibiotiky.

K veterináři určitě utíkejte také v případě, že si pejsek drápek ulomil nebo natrhnul. Před jeho návštěvou stačí místo ošetřit dezinfekcí a obvázat. Bez odborné péče se to ale neobejde. Hrozí infekce, hodně to bolí a vyžaduje to pár týdnů léčby.

Nepodceňujte ani lámání a třepení drápků. Může to být projev špatné výživy. Často je to následek krmení nevhodnými granulemi nebo málo vyvážené stravy. Nejlepší je nechat mazlíčka pořádně zkontrolovat odborníkem, který vám poradí co dál.