Menu

6 důvodů, proč nenechat pejska v autě bez jištění

Publikováno: 29. 3. 2019
Rubrika:  Tipy a rady
cestovani

Pohodlně stočený za zadním oknem, pyšně sedící vedle vás na sedadle spolujezdce nebo s hlavou vystrčenou ven z okénka. Pejskové mají spoustu způsobů, jak nejraději jezdí v autě. A páníčci jsou často rádi, že nezlobí, a nechají je. Jenže zrovna tahle místa nejsou pro pejsky vůbec bezpečná. Víte proč? Projděte si s námi 6 důvodů, na co musíte myslet, než naložíte chlupáče do auta.

Zákon

Silniční zákon říká, že pejsek musí jezdit v autě zabezpečený tak, aby neohrozil bezpečnost svojí, ani lidí v autě. Jak přesně to má páníček udělat, už pravidla neřeší. Je to na vás. Sami si můžete vybrat z různých bezpečnostních pomůcek, která bude nejvíc vyhovovat vám i mazlíčkovi.

Pejsek v ohrožení

Určitě nechcete, aby se vašemu chlupatému kamarádovi něco stalo. Miláček, který si užívá rozhled na předním sedadle, při čelním nárazu velmi pravděpodobně proletí sklem. Nemluvě o tom, jak mu ublíží zapnuté airbagy. Stejně tak se může ošklivě potlouct i hafan usazený na zadních sedačkách, když se vůz převrátí na střechu.

Řešení hodně záleží na velikosti psa, ale i na vaší peněžence. Menšího chlupáče přivážete na zadních sedadlech speciálním postrojem do auta. Ještě bezpečnější jsou dobře ukotvené přepravní boxy. A existují dokonce i psí autosedačky.

Větší plemena pak raději převážejte v kufru auta. V takovém případě je vhodné pořídit přepravní klec. Prodávají se buď levnější skládací, které ale nejsou úplně pevné a mohou trochu rachotit, anebo hliníkové klece, které jsou lepší, ale také dražší. Ty také často používají lidé, kteří pejsky převážejí denně. Je s nimi totiž velmi těžká manipulace a zaberou skoro celý kufr.

Váš klid a bezpečí

Nezabezpečený pejsek může hodně ublížit i vám. Policisté řešili už nepřeberné množství případů, kdy řádící mazlíček způsobil dopravní nehodu. Překážel při řízení, bránil ve výhledu nebo svým chováním rušil řidiče.

Když už k nehodě dojde, stává se z nezajištěného zvířete zbraň. Pokud ho náraz vymrští například z pohodlného místa za zadním sklem, může trefit i vás. A crash testy prokázaly, že průměrně velký pejsek nabere pro vás až smrtelnou rychlost.

Hlídejte proto, aby byl chlupáč na zadních sedadlech opravdu připoutaný. Pokud ho vozíte v kufru, nainstalujte za zadní sedačky speciální mříže, které vás při nárazu ochrání. Na trhu seženete i sítě, které můžete připnout. Pomáhají ale pouze proti volnému pohybu pejska po autě, aby vás nerušil. Při nehodě nevydrží.

Pohodlná cesta

Přepravou pejsků se zabývá i zákon na ochranu zvířat proti týrání. Musíte se postarat, aby mohl být celou cestu chlupáč v přirozené a pohodlné poloze. Zajistěte mu dostatek vzduchu a vhodnou teplotu. Při delších cestách dělejte přestávky - pes se potřebuje napít a někdy i najíst. S tím ale opatrně, aby se mu naopak neudělalo špatně.

Čistota

Dostat psí chlupy z čalounění auta je neskutečná otrava. Nemluvě o tom, když se hafanovi stane nějaká „nehoda”. Zapomeňte na staré deky a pořiďte si raději speciální autopotahy, bezpečnostní deky, ochranná lůžka nebo třeba cestovní pelíšky. Některé položíte jen na potah, jiné se třeba připevňují jako vana mezi přední a zadní sedačku. Pomáhají tak i proti tomu, aby pejsek dosáhl ze zadních sedaček dopředu.

Případní zachránci

Pokud máte temperamentní plemeno nebo jen nervóznějšího pejska, myslete i na chvíle po případné nehodě. Přiběhnou k vám lidé a chtějí vám pomoct. To nejhorší, co se může stát, je, že na ně váš mazlíček zaútočí. Zvažte, jak tomu zabránit. Vyplatí se mít po ruce třeba náhubek.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci