6 důvodů, proč nenechat pejska v autě bez jištění

Pohodlně stočený za zadním oknem, pyšně sedící vedle vás na sedadle spolujezdce nebo s hlavou vystrčenou ven z okénka. Pejskové mají spoustu způsobů, jak nejraději jezdí v autě. A páníčci jsou často rádi, že nezlobí, a nechají je. Jenže zrovna tahle místa nejsou pro pejsky vůbec bezpečná. Víte proč? Projděte si s námi 6 důvodů, na co musíte myslet, než naložíte chlupáče do auta.
Zákon
Silniční zákon říká, že pejsek musí jezdit v autě zabezpečený tak, aby neohrozil bezpečnost svojí, ani lidí v autě. Jak přesně to má páníček udělat, už pravidla neřeší. Je to na vás. Sami si můžete vybrat z různých bezpečnostních pomůcek, která bude nejvíc vyhovovat vám i mazlíčkovi.
Pejsek v ohrožení
Určitě nechcete, aby se vašemu chlupatému kamarádovi něco stalo. Miláček, který si užívá rozhled na předním sedadle, při čelním nárazu velmi pravděpodobně proletí sklem. Nemluvě o tom, jak mu ublíží zapnuté airbagy. Stejně tak se může ošklivě potlouct i hafan usazený na zadních sedačkách, když se vůz převrátí na střechu.
Řešení hodně záleží na velikosti psa, ale i na vaší peněžence. Menšího chlupáče přivážete na zadních sedadlech speciálním postrojem do auta. Ještě bezpečnější jsou dobře ukotvené přepravní boxy. A existují dokonce i psí autosedačky.
Větší plemena pak raději převážejte v kufru auta. V takovém případě je vhodné pořídit přepravní klec. Prodávají se buď levnější skládací, které ale nejsou úplně pevné a mohou trochu rachotit, anebo hliníkové klece, které jsou lepší, ale také dražší. Ty také často používají lidé, kteří pejsky převážejí denně. Je s nimi totiž velmi těžká manipulace a zaberou skoro celý kufr.
Váš klid a bezpečí
Nezabezpečený pejsek může hodně ublížit i vám. Policisté řešili už nepřeberné množství případů, kdy řádící mazlíček způsobil dopravní nehodu. Překážel při řízení, bránil ve výhledu nebo svým chováním rušil řidiče.
Když už k nehodě dojde, stává se z nezajištěného zvířete zbraň. Pokud ho náraz vymrští například z pohodlného místa za zadním sklem, může trefit i vás. A crash testy prokázaly, že průměrně velký pejsek nabere pro vás až smrtelnou rychlost.
Hlídejte proto, aby byl chlupáč na zadních sedadlech opravdu připoutaný. Pokud ho vozíte v kufru, nainstalujte za zadní sedačky speciální mříže, které vás při nárazu ochrání. Na trhu seženete i sítě, které můžete připnout. Pomáhají ale pouze proti volnému pohybu pejska po autě, aby vás nerušil. Při nehodě nevydrží.
Pohodlná cesta
Přepravou pejsků se zabývá i zákon na ochranu zvířat proti týrání. Musíte se postarat, aby mohl být celou cestu chlupáč v přirozené a pohodlné poloze. Zajistěte mu dostatek vzduchu a vhodnou teplotu. Při delších cestách dělejte přestávky - pes se potřebuje napít a někdy i najíst. S tím ale opatrně, aby se mu naopak neudělalo špatně.
Čistota
Dostat psí chlupy z čalounění auta je neskutečná otrava. Nemluvě o tom, když se hafanovi stane nějaká „nehoda”. Zapomeňte na staré deky a pořiďte si raději speciální autopotahy, bezpečnostní deky, ochranná lůžka nebo třeba cestovní pelíšky. Některé položíte jen na potah, jiné se třeba připevňují jako vana mezi přední a zadní sedačku. Pomáhají tak i proti tomu, aby pejsek dosáhl ze zadních sedaček dopředu.
Případní zachránci
Pokud máte temperamentní plemeno nebo jen nervóznějšího pejska, myslete i na chvíle po případné nehodě. Přiběhnou k vám lidé a chtějí vám pomoct. To nejhorší, co se může stát, je, že na ně váš mazlíček zaútočí. Zvažte, jak tomu zabránit. Vyplatí se mít po ruce třeba náhubek.