Menu

5 otázek, které si musíte položit, než začnete krmit syrovým masem

Publikováno: 11. 3. 2019
Rubrika:  Tipy a rady
Pork-01

Je to přirozené. Chlupáč pak bude zdravější a spokojenější. To jsou hlavní důvody, proč čím dál víc páníčků začíná krmit své zvířecí kamarády výhradně syrovou stravou – takzvaně BARFují. Uvažujete, že byste to také vyzkoušeli? Máme pro vás 5 otázek, na které si odpovězte dřív, než hafanovi naservíruje pořádný krvavý steak.

Máte doma divokého vlka?

Jasně, že nemáte. BARF strava je ale založená na kopírování stravy divokých vlků, ze kterých se psi vyvinuli. Vysvětluje, že současní mazlíčci mají stále chrup plnohodnotného lovce. Ten potravu loví a sní bez jakýchkoliv úprav. Prostě syrovou. Podobně jako vlk má i domácí pejsek zažívání uzpůsobené k trávení syrového masa a kostí.

Odpůrci naopak říkají, že se chlupáč domácí péčí a stravou postupně změnil. A že s původním vlkem má už jen málo co společného. Syrové maso je pro něj hůř stravitelné. Někdy dokonce až nebezpečné.

Čím jste krmili dosud?

Psí žaludek je asi desetkrát kyselejší, než ten lidský. Díky tomu zvládne strávit syrové maso i kosti. Mazlíčci, kteří jsou několik let krmení výhradně granulemi či konzervami, ale tyto vlastnosti pomalu ztrácí. Pokud se rozhodnete ke změně stravování, určitě by neměla být náhlá. Mnohem lepší je začít opatrně, postupně a ideálně po konzultaci s veterinářem.

Má pejsek zdravotní problémy?

Mnoho páníčků volí syrovou stravu právě proto, že chtějí pejskovi udělat dobře. Zajistit mu pevnější zdraví. Pes má pak silnější imunitní systém, pevnější šlachy a vazy a lesklejší srst. Pomalé žvýkání kusu masa navíc pomáhá proti tolik nebezpečnému přetočení žaludku, minimalizuje růstové problémy a dokonce zabraňuje tvorbě zubního kamene.

Nestačí ale hodit do misky kus masa. Mazlíček potřebuje celou řadu vyváženého přísunu vitamínů a minerálů, které čistě jen v mase a syrových kostech nenajde. I vlci se živí ovocem, kořínky, bylinami. Velmi důležitý je pro ně natrávený obsah žaludku býložravce, kterého si ulovili k obědu. A ten je opravdu těžký nasimulovat pro domácí potřeby.

Váš chlupáč proto potřebuje i dostatečný přísun zeleniny a ovoce, olejů a dalších příloh. Občas by měl dostat do misky například vejce, tvaroh, jogurt a vnitřnosti. Je to trochu věda pohlídat hlavně vyrovnaný přísun vápníku a fosforu. Řada páníčků sáhne raději i po vhodném doplňku stravy.

Kde nakupujete?

Některé páníčky může odradit cena masa na trhu. Málokdo ale kupuje chlupáčovi oběd u řezníka na rohu. Existují specializované obchody, které prodávají syrové maso přímo pro mazlíčky. Pracují hlavně s částmi zvířat, kterým lidé na vlastním talíři moc nefandí. Takové maso, kosti a vnitřnosti se cenově vyrovnají granulím. Navíc už při jejich balení prodejci myslí na to, aby se krmení pro vašeho pejska hodilo.

Máte mrazák?

Nedivte se, má to hned dva velké důvody. Za prvé se syrové maso pro pejsky prodává ve velkém množství a v naprosté většině případů už zmražené. Potřebujete ho tedy někde uchovávat. Za druhé může syrové maso potenciálně znamenat semeniště různých bakterií a infekcí. BARFaři proto doporučují maso před podáváním na minimálně 48 hodin pořádně zmrazit. Před servírováním ho pak jen rozmrazíte v lednici a případně nasekáte na menší kousky a doplníte přílohu. Zkrátka podle toho, jak to má váš mazlíček rád.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci