IMG_2071

Průvodce háráním fenky: Co čekat a jak ho přežít v klidu a pohodě

Publikováno: 1. 2. 2019

A je to tady. Z té malinké chlupaté kuličky, co jste si před pár měsíci přivezli domů, se pomalu stává dáma. A vy musíte řešit psí pubertu se vším všudy. Včetně toho nejotravnějšího – hárání. Co všechno můžete čekat a jak se připravit, aby nepřišla neplánovaná štěňátka? Přečtěte si našeho průvodce situacemi, které vás párkrát do roka bohužel neminou.

Pravidelnost

Stejně jako u žen přichází i u psích slečen perioda v pubertě, nejčastěji mezi 7. a 10. měsícem věku fenky. Každý mazlíček to má ale trochu jinak. Máte doma dogu starou skoro rok a půl a ještě nic? Neplašte. Větší plemena si na hárání někdy chvíli počkají. Spíš si užívejte, že máte ještě klid. Protože jak to poprvé přijde, máte zhruba dvakrát do roka o zábavu postaráno.

Nechtění nápadníci

Sousedův ovčák je pořádně nervózní a krouží kolem vaší zahrady? Toulá se poblíž vašeho domu nápadné množství cizích pejsků? Není pochyb, že už máte doma dospívající psí slečnu. Možná vám přijde zvláštní, že si jí doteď nevšiml ani kůl v plotě a najednou je neodolatelná pro každého chlupáče v dohledu.

Mohou za to feromony a hormony, které po dobu hárání v moči vylučuje. Vám nezbyde nic jiného, než ji pár týdnů v roce hlídat lépe než poklad zakopaný na zahradě. Nápadníci z řad pejsků totiž umí být velmi vynalézaví a leckdy překonají i celkem bytelný plot či pletivový kotec. Zapomeňte i na to, že ji necháte na procházce proběhnout chvilku bez vodítka. Nikdy nevíte, koho může potkat.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Pozorování, o které jste se neprosili

O tohle asi žádný páníček dobrovolně nestojí. Pozorovat výtok u psí kamarádky. Bohužel to k hárání také neodmyslitelně patří. Pomůže vám totiž poznat začátek hárání i chvíli, kdy může dojít k oplodnění.

V průběhu cyklu se výtok mění. První týden je krvavý a postupně světlá. Když zhruba po týdnu zvodnatí, má fenka ovulaci a je možné ji nakrýt. Pokud právě na to čekáte, protože plánujete štěňátka, máme pro vás pár tipů, jak na krytí pejsků. V opačném případě právě teď v hlídání ještě přitvrďte.

Spousta uklízení

Někteří pejskové krvácí hodně, u některých to nemusíte ze začátku ani postřehnout. Fenky jsou totiž na hárání opatrné a snaží se samy čistit. Dokonce tolik, že když poskvrní koberec nebo gauč, mohou se skvrnu pokusit dokonce vykousat. Proto je držte v místech, kde nemohou nic zničit.

S hygienou skvěle pomáhají hárací kalhotky, do kterých se vkládají slipové vložky. Pozor, ať je ale fenka nenosí neustále. Potřebuje se čas od času vyvětrat.

Změny nálad

Jasně, i pejsek umí být protivný a náladový. Když s vaší fenkou cloumají hormony, může být otrávená, bez chuti do života nebo třeba mazlivější než jindy. To už musíte vysledovat sami. Máme pro vás ale dobrou zprávu. Vydržte dva nebo tři týdny a na pár měsíců budete mít svou kamarádku zpátky takovou, jak ji dobře znáte.

Nesnadné řešení

Hárání k psímu životu patří stejně jako menstruace k tomu lidskému. Pokud ale nikdy neplánujete štěňata, chcete trvalé řešení a uvažujete o kastraci, přečtěte si nejdřív náš článek o tom, jestli je dobré nechat pejska vykastrovat, nebo ne.