besi

Yorkšírský teriér: 8 tajemství, které vám ještě neprozradil

Publikováno: 28. 1. 2019

Ozdoba nejednoho bytu, svérázný kamarád i odvážný pejsek – kdo by neznal yorkšírského teriéra! Tenhle chlupatý miláček s pěšinkou uprostřed celého těla si získal srdce milionů páníčků po celém světě. A i když si myslíte, že ho dobře znáte, i on má svá tajemství. My jsme si na ně posvítili.

Má oblibu v lovení krys

Ano, slyšíte dobře. Tenhle dvaceticentimetrový krasavec totiž neobýval vždycky jen naše byty a srdce. Má kořeny až v 11. století, kdy ho angličtí dělníci vyšlechtili, aby jim lovil krysy a potkany. V té době bylo totiž zakázané vlastnit velkého loveckého psa. Tak si museli poddaní poradit sami. Asi tady tkví původ nebojácnosti a odvahy yorkšírského teriéra, který nemá strach postavit se ani mnohem většímu protivníkovi. Protože je to ale pejsek krásný a ušlechtilý, objevily ho v 19. století dámy z vyšší společnosti a udělaly z něj svého miláčka. A to mu už zůstalo.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Druhý v pořadí

Tohle možná nebude takové překvapení, protože každý z nás má ve svém okolí nějakého majitele „jorkšíra”. Schválně, kterého pejska do bytu si pořídila vaše teta, kamarádka nebo sousedka? Díky tomu je také na seznamu nejoblíbenějších psích plemen České republiky. Obsadil druhé místo hned za německým ovčákem.

Často trpí v množírnách

Právě jeho obliba mezi českými páníčky bohužel nahrává tomu, že toto plemeno najdete velmi často zavřené v kleci v některé z množíren, kde za otřesných a nekontrolovaných podmínek rozmnožují naše budoucí mazlíčky. Proto si dejte pozor na inzeráty, které poukazují na malou váhu, mini-yorkšíry, speciální barvy a podobně - máte jistotu, že pochází z množíren. Yorkšírský teriér je totiž jenom jeden.

Musí si hlídat váhu

Když se při nějaké oslavě podíváte pod stůl, velmi pravděpodobně tam na vás bude dělat psí hladové oči právě yorkšírský teriér. Jsou to mlsní pejskové, kteří mají sklon se trochu přejídat. O to víc je musíte hlídat a jejich smutnému pohledu odolat. U tak malého plemena je znát každé kilo navíc a dokáže v jeho zdravotním stavu nadělat pořádnou paseku.

Tvrdohlavec

Yorkšírci mají skvělou a zajímavou povahu. Dokáží si vás rychle omotat kolem prstu a donutit vás splnit všechno, co jim na očích uvidíte. Jsou velmi chytří, a proto musíte dbát na důkladnou výchovu. Pokud mu nepodlehnete, budete důslední a trpěliví a z výcviku uděláte zábavu, stanou se z vás parťáci, jakým není rovno.

Potřebuje a miluje pohyb

Asi nikdo si nepořídí yorkšírka do kotce na zahradu. Je to pejsek ideální do bytu, a tak se zdá, že moc pohybu nepotřebuje. Opak je ale pravdou. Chlupáči jsou velmi akční, pohyb milují a dokonce jsou ideálními kandidáty pro cvičení třeba agility.

Nelíná

I proto, že nepouští chlupy, je yorkšírský teriér perfektní volbou do domu. Díky tomu panuje názor, že je to pejsek vhodný k alergikům. To bohužel není úplně pravda, protože alergická reakce nevzniká pouze na chlupy, ale ještě častěji na sliny nebo buňky kůže.

Potřebuje mašličku

To už je samozřejmě trochu nadnesené, ale často je to pravda pravdoucí. Pejskové, kteří se účastní výstav, totiž musí mít dlouhou a hladkou srst a ideálně se skoro nestříhají. A protože jim pak kožíšek padá do očí, nosí řada z nich nějakou sponku. Péče o dlouhou srst je ale docela náročná. Proto hodně páníčků, kteří chtějí jen kamaráda a ne výstavního šampiona, pejsky pravidelně stříhá nakrátko.