Menu

Nemoci, týrání, otřesné podmínky aneb Co je to množírna

Publikováno: 21. 1. 2019
Rubrika:  Tipy a rady
arnost

Pejsek sice nemá průkaz původu, ale zase je levnější, hned k mání a prodejce je moc ochotný. Klidně ho přiveze až k vám domů. Zní to jako super výhodný nákup? Přece chcete jen kamaráda k dětem, ne výstavního šampiona. Pak čtěte dál. Stali jste se totiž možná obětí množitele.

Je to teprve pár let, co světlo světa spatřilo slovíčko „množírna” spojené s chovem pejsků v otřesných podmínkách. I přesto stále spousta lidí neví, proč si při pořizování nového mazlíčka dávat pozor na jeho původ. Řada lidí také neví, jak poznat, že jste se setkali s množírnou.

Proč ne? Co je na nich tak špatného?

V množírnách pejsky týrají. Nemusí je vyloženě bít. Stačí příšerné podmínky, ve kterých žijí. Uzavření v klecích, často postavených na sebe tak, že si kálí vzájemně na hlavy. Cílem množíren je totiž business se psy. A je v tom logická rovnice. Čím víc pejsků „vyprodukují”, tím víc peněz utrží.

Fenky se proto připouští pokaždé, když hárají, a někteří majitelé se neštítí „cpát” do nich kvůli četnosti dokonce ani hormony. Vysílení pejskové pak rodí několikrát do roka. Štěňátka se v množírnách odebírají matkám co nejdříve a nabízí se k odkupu často dřív, než uplyne povinná lhůta. Chlupáči nejsou dost zralí na odloučení a to má velmi negativní vliv na jejich psychiku i následný vývoj.

Druhá strana mince se vás týká ještě víc. Nikdo vám totiž nezaručí, že pejsek, kterého jste si vybrali, je zdravý. I médii proběhly případy, kdy štěňátko z množírny zemřelo jen několik dní po jeho koupi. O vrozených vadách a nemocech, které se projevily později, ani nemluvě. Pokud totiž majitel kříží psy bez průkazu původu, může si partnery vybírat zcela nahodile. Často se pak stává, že připustí i blízce příbuzná nebo nemocná zvířata.

Bohužel neexistuje moc šancí, jak s tím skoncovat. Právo na množírny často nedosáhne. Jsou sice zakázané, je ale velmi těžké je najít a porušování zákona jim dokázat. Velmi detailně nám to vysvětlil MVDr. Jiří Žák z ústavu ochrany zvířat. Proto tolik záleží na každém jednotlivci, který nákupem takového štěňátka množírny podporuje.

Jak se množíren vyvarovat?

Pravidlo číslo jedna: Kupujte vždycky jen pejsky s průkazem původu. I ten už ovšem někteří podvodníci umí zfalšovat. Všímejte si proto i dalších indicií.

Nereagujte na podezřelé inzeráty. Nízká cena, výroky typu „unikátní zbarvení, speciální štěně, nové plemeno” vždy závání problémem.

Nevěřte všemu, co vám řeknou. Množitelé jsou velmi zkušení a výborní lháři. Před vámi už jednali se stovkami zákazníků a přesně vědí, co říct, abyste jim uvěřili. Poslední pejsek z vrhu, co jediný nedostal papíry? Nesmysl, nic takového neexistuje. Dávejte si pozor i na chovatele, kteří se tváří jako obyčejní majitelé, co se jim štěňata narodila omylem. I za ně se množitelé někdy vydávají.

Přesvědčte se na vlastní oči. Vždy chtějte vidět, v jakých podmínkách se štěně narodilo. Zeptejte se i na jeho maminku. Ochotný a dobrý chovatel vás doma rád přijme a zodpoví všechny otázky. Množírny ho totiž trápí ještě mnohem víc než vás. Rozhodně nepřistupujte na schůzky u vás doma ani na předání někde na půli cesty.

Poslední rada? Jeďte se podívat do útulku a dejte domov pejskovi, který to opravdu potřebuje. Pokud nechcete utrácet za čistokrevné mazlíčky, je to úplně nejjednodušší řešení. Hledejte důkladně a kontaktujte i některé sdružení, které pomáhá pejskům v nouzi. Věříme, že tady si svého vysněného mazlíčka určitě vyberete. Můžete se podívat třeba do azylů, které podporujeme my - OS Buldočí naděje, Tlapky na cestě nebo spolek PES nejvěrnější přítel.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci