Menu

Léčí, pomáhá i ubližuje: 4 role vody v psím životě

Publikováno: 11. 1. 2019
Rubrika:  Tipy a rady
IMG_0785

Pejsek se šťastně prohání po pláži. Skočí do zpěněných vln, uplave pár metrů a vrací se zpět k páníčkovi na podrbání za uchem. Záběr jak vyšitý z romantického filmu. Každý, kdo má chlupatého miláčka, ale moc dobře ví, že realita je trochu jiná. Pejskové mají vodu většinou rádi, někdy to ale stojí hodně úsilí, aby se s ní opravdu kamarádili. Pojďme se podívat na čtyři hlavní role, které hraje voda v životě vašeho pejska.

Přirozený živel a zábava

Společné chvilky, zábava a navíc zdravý pohyb – plavání je pro pejsky prostě super. Nemusí se to učit, umí to přirozeně. Zapomeňte ale na to, že hodíte mazlíčka do vody a ten bude spokojeně plavat. I ti nejodvážnější chlupáči znejistí, když vidí vodu poprvé. Trpělivostí, pamlsky či hračkami do vody je ale brzy naučíte plavání milovat.

Nejlepší je místo s pozvolným vstupem. V bazénu jim můžete přidat rampu, po které se dostanou bezpečně ven. Skvělé je třeba takové moře. Dávejte ale pozor na vlny a aby se mazlíček nenapil - to přece není příjemné ani pro nás lidi. Do hloubky také doporučujeme obléct záchrannou vestu. Jistota je jistota. Nezapomeňte ani na to, že na některé pláže bohužel pejskové nesmí. Proto jsme vytvořili přehled, kam k moři vyrazíte bez obav i s chlupatým kamarádem.

Nutná očista

Koupání ve vaně je úplně jiná nota. Většina mazlíčků je na svůj kožíšek háklivá a očisty se bojí jako čert kříže. Jenže aspoň občas se k tomu musíme odhodlat všichni. Když budete hlídat, aby se zbytečně neušpinil, netrapte ho častěji než jednou za měsíc. Kůže si pak uchová přirozenou odmašťovací funkci.

Chcete použít i šampon? Vybírejte jen kosmetiku určenou pro pejsky, jiná zbytečně vysušuje. Hlídejte také teplotu vody, která by měla být přiměřeně teplá, ani studená, ani horká. Teplotu nejlépe vyzkoušíte na svém zápěstí.s Nakonec nezapomeňte na důkladné vysušení kožíšku ručníkem.

Životně důležitá

Pitný režim hlídejte, stejně jako sobě, i svému miláčkovi. Dospělý pes má denně vypít asi 30-60 mililitrů vody na kilogram váhy. Víc musí pít aktivní mazlíček, který celý den běhá, pejsek krmený jen granulemi, malé štěňátko nebo všichni chlupáči v létě, kdy je jim horko. Zanedbaná dehydratace může kvůli selhání jater skončit i fatálně.

Zdraví nebezpečná

Když má pejsek žízeň, dokáže se napít z každé kaluže, na kterou narazí. Tomu byste měli zabránit a všude s sebou nosit misku a láhev vody. Špinavá louže plná bakterií může totiž hodně ublížit. Když už se váš mazlík napije, hlídejte, jestli zvrací nebo má průjem, a při potížích utíkejte ke zvěrolékaři. A které druhy vody jsou obzvlášť nebezpečné?

  • Voda v kaluži – Obsahuje bakterie, patogeny, střevní parazity a blízko domů i zbytky různých chemikálií či pesticidů.
  • Voda v bazénu – Z přemíry chloru v bazénech má chlupáč velkou žízeň a nutí ho nepřirozeně často močit.
  • Voda v rybníku či jezeru – Sinice, řasy, houby, paraziti – těch jsou stojaté vody plné a všechny dokáží nadělat v psím žaludku pořádnou paseku. Do modrozelených rybníků s řasami na hladině ho pokud možno vůbec nepouštějte.
  • Mořská voda – Z přemíry soli je mazlíček dehydrovaný a dostane průjem. Kromě nalokání hlídejte i jeho hračky, které se vodou nacucají.
  • Voda ze záchodu – Záchody před mazlíčky pořádně zabezpečte. Zbytky čistících prostředků i bakterie na stěnách a ve vodě mu hodně ublíží.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci