husky2-01

8 důvodů, proč je pejskovi zle + 2 cesty, jak z toho ven

Publikováno: 20. 12. 2018

Zvracení nebo průjem. Nesnášíme je, ale všichni je známe. A co teprve, když přijdou u pejska, který ani neumí říct, jestli ho něco bolí. Sedíte u něj a dumáte, jestli je to ještě normální, nebo jestli už radši vyrazíte k veterináři. Naštěstí existují signály, které nám pomáhají rozhodnout, co dál. Pojďme se podívat na 8 příčin, které dokážou potrápit zažívání našeho mazlíčka, a způsoby, jak mu pomoci.

Proč je mu zle?

1. Snědl něco špatného

Pejskův mlsný jazýček bývá asi nejčastějším důvodem jeho nevolnosti. Pokud jste ho při činu načapali, máte aspoň částečně vyhráno. Víte totiž, co s ním je.

Spolkl jedovatou návnadu nebo toxiny

Noční můra všech pejskařů - mazlíček je otrávený. Právě kvůli tomu je důležité hlídat chlupáče na procházkách a nenechat ho nic pozřít. Otrávit se toxiny může třeba i po sežrání mršiny. Ne vždycky tomu ale stihneme zabránit. A existují dokonce i neskutečné případy, kdy někdo otrávil pejska, když byl u domu na zahradě. V tomto případě na nic nečekejte a utíkejte ke zvěrolékaři.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Snědl zkažené nebo nevhodné jídlo

Každý pejsek je jiný a některému je zle po krmení, které jiný bez problémů zhltne. Proto je důležité dbát na kvalitní a přiměřenou stravu. Mazlíčka nepřecpávejte a dávejte mu krmení vhodné pro psi. Paseku dokáže nadělat i náhlá změna značky krmiva a samozřejmě lidské jídlo. Přemíra kostí bez masa zase může způsobit zácpu. Záleží na tom, co a kolik pejsek zkonzumoval, ale většinou to návštěvu veterináře nevyžaduje. Hlídejte ho a pokud zvracel jen jednou a nemá jiné potíže, zvládnete léčbu jen následnou dietou.

V žaludku uvízl nějaký předmět

Někteří pejskové dokáží spořádat opravdu cokoliv. Kousek hračky nebo předmět, který najdou na cestě. Jenže většinou už je nedokáží přirozenou cestou dostat ven. A nestravitelný kus je pořádně potrápí. I tady doporučujeme navštívit zvířecího doktora.

2. Reaguje na léky

Bohužel i léky naordinované na úplně jiné potíže mohou způsobit pejskovi problémy se zažíváním. Při zvracení nebo průjmu se proto vždycky zamyslete, jestli nedostal nějaký nový medikament. A o dalším postupu se poraďte s veterinářem.

3. Zvrací pravidelně z hladu

Jsou i pejskové, kteří hned ráno zvrací, protože mají prázdný žaludek. Poznáte to tak, že zvratky bývají zbarvené do žluta a nedoprovází je jiné obtíže.

4. Nesnáší auta

Nevolnost v autě zná hodně z nás. A ani pejskům nedělají zatáčky nebo jízda na zadní sedačce dobře. Když je mazlíčkovi v autě zle, nemusí přímo zvracet. Poznáte to i tak, že hodně sliní, je neklidný, často polyká nebo se olizuje a třese se. Naštěstí už existuje celá řada cestovního vybavení, které mu může cestu zpříjemnit.

5. Je nemocný

Zvracení nebo průjem může být bohužel příznakem i celé řady onemocnění střev, jater, ledvin, žaludku či slinivky. Může jít i o cukrovku nebo dokonce rakovinu. Zvracel pejsek častěji než dvakrát, má ve zvratcích krev nebo stolici? Má nevysvětlitelný silný průjem? Neváhejte a utíkejte k veterináři.

6. Má alergii

Bohužel i pejsky dokáže potrápit alergie na potraviny. A v drtivé většině případů špatně reagují na krmení. Když mu potrava nesedí, projde trávicím traktem mnohem rychleji, než by měla. Chlupáče nejčastěji zlobí kuřecí maso, ale také hovězí, pšenice nebo mléčné výrobky. Při zdravotních problémech se proto zamyslete, jestli jste mazlíčkovi nedávno nepředložili nějakou novinku.

7. Jde o regurgitaci

Z pejska vychází nestrávená potrava, ale nedáví se? Nestahuje se mu žaludek? Pak nezvrací, ale jde o takzvanou regurgitaci. Krmení se nevrací ze žaludku, ale z jícnu, který zřejmě není v pořádku a potřebuje zkontrolovat od odborníka.

8. Má akutní problém

Pejsek se dáví, ale nejde mu to a má velmi nafouklé břicho. Pozor, může jít o torzi žaludku a při té jde o hodiny, ne-li o minuty! Přetočený žaludek trápí hlavně velká plemena a dojde k němu většinou, když je chlupáč najezený. Tenhle zdravotní problém je velmi nebezpečný a bez včasné pomoci pejsek nepřežije.

Co s tím?

1. Jeďte k veterináři

Opakované zvracení nebo silný průjem je vždycky příznakem něčeho mnohem závažnějšího, proto neváhejte a vydejte se k veterináři. Zvěrolékaře musíte vyhledat i v případě, že je zle štěňátku menšího plemene. Takový pejsek je ohrožený dehydratací a hypoglykemií už při dvou zvraceních. K odborníkovi také jeďte pokaždé, když si nejste úplně jistí, co dělat. Nebo mu aspoň zavolejte.

2. Nasaďte dietu

Zjistili jste, že to není nic vážného a veterinář není potřeba? Pak ale začněte s dietou. Zhruba 12 hodin nedávejte pejskovi vůbec žádné jídlo. Po dvou hodinách od posledního zvracení či průjmu mu můžete dávat malé dávky vody. Nachystejte mu dietní stravu, rozvařenou rýži nebo brambory s vařeným bílým masem. Existuje také krmivo, které je určené k dietě při zažívacích problémech. Zařaďte i vývar, který pejskovi dodá do těla vodu i energii. Buď ho můžete sami uvařit, nebo kupte speciální vývar pro psi. Chlupáče krmte malými dávkami až 4x denně. Dietu dodržujte několik dní. Při rekonvalescenci poslouží i doplňky stravy. Víte například, že existují psí probiotika? Pokud se kdykoliv v průběhu léčby obtíže vrátí, jeďte k veterináři.