Cartoon-Dogs-Graphics

A teď babo raď: Nechat pejska kastrovat, nebo ne?

Publikováno: 30. 11. 2018

Vykastrovat pejska? Nikdy! Úplně ho tím zničíte - nevíte, co všechno se může stát.” „Ne! Naopak kastrování je pro zvířata to nejlepší. Funguje skvěle jako prevence před různými nemocemi a ještě máte jistotu, že nepřijdou nechtěná štěňata.” Názorů na kastraci pejsků je nespočet. Co myslíte, že by vám poradil veterinář, psycholog psů nebo třeba soused? Proto jsme se na tohle téma podívali z různých úhlů pohledu. Svůj vlastní názor si na konci udělejte sami ;-)

Co na to veterinář?

Kastrace je podle zvěrolékařů velmi bezpečná. U psů se odstraňují varlata, u fen buď jen vaječníky, nebo raději i děloha. Některé kliniky provádí zákroky dokonce laparoskopicky (metoda s minimální invazí do těla). Rekonvalescence je krátká a komplikace se objevují zřídka.

Veterináři doporučují provádět kastraci hned, jakmile váš mazlíček dosáhne pohlavní dospělosti. V některých případech je dokonce nevyhnutelná, například když pejsek trpí nádorem varlat, hyperplazií prostaty nebo má nesestouplá varlata. U fenek jde zase o záněty, nádory a další onemocnění dělohy a vaječníků.

Zákrok trvá několik desítek minut, provádí se v plné narkóze a hned ten den si pejska odvezete domů. Za kastraci zaplatíte několik tisíc, záleží na velikosti a pohlaví psa.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Co na to psycholog psů?

Kastrace může zásadně ovlivnit nejen chování pejska, ale i to, jak ho vnímají ostatní zvířata. Pes se pro ně může dokonce stát divným, bezpohlavním. Páníčci často přistupují ke kastraci pejsků, aby se jejich mazlíček zklidnil, přestal utíkat za fenkami nebo se prát s jinými psi.

Při odstranění pohlavních orgánů totiž přijde i o hormon testosteron. A s tím se každý chlupáč vyrovnává jinak. Na jednom se to podepíše minimálně, na druhém naopak zásadně. Pokud tedy chcete pejskovi jeho povahu zachovat, kastraci psí psychologové nedoporučují. Jestli ji potřebujete naopak změnit, ani to nepřináší příliš jistý výsledek.

Co na to soused?

Dáte na názor vašeho souseda-páníčka? Možná vám řekne, že to samozřejmě záleží na vás, ale podle něj by bylo lepší, kdybyste si fenečku vykastrovali. On svého pejska nekastroval a sem tam mu uteče. Tak aby se nakonec nenarodili kříženci. Starost o malinká štěňátka dá přece pěkně zabrat. Pejsků je všude hodně a bylo by složité je udat po známých a kamarádech.

Co na to babička?

Spousta babiček vás přesvědčí, že fenku byste měli nechat vykastrovat až po prvních štěňatech, jinak bude nešťastná. Pak že to pro ni bude nejlepší řešení. Je těžké ji uhlídat, když hárá. Jeden vrh rozdáte a pak budete mít klid. Ale psa kastrovat nemusíte. Ještě by zlenivěl a špatně hlídal dům.

Ano, něco takového vám starší generace pravděpodobně budou tvrdit, ale jedná se o dávno překonaný názor, který se s realitou úplně neslučuje. Lidé se jen vciťují do pejsků, ale ti to ve skutečnosti neřeší.

A co vám k tomu řekneme my?

My vám řekneme, že jen vy sami dokážete vyhodnotit, jestli váš pejsek zákrok potřebuje a jaký na něj může mít vliv :-)

Shodneme se ale ještě na jedné věci. Kastrovaní mazlíčci mají totiž větší tendenci tloustnout. Proto je musíte při krmení víc hlídat. Naštěstí existují speciální krmiva pro kastrované psy, která nabírání váhy pomohou zabránit.

Pokud se rozhodnete nechat pejska, jak ho příroda stvořila, pořiďte si nejen pořádný obojek/postroj a kvalitní vodítko, ale i pevný plot. Nebo se připravte na pár týdnů v roce, kdy se budete velmi intenzivně věnovat vaší hárající fence.