Menu

Psí krematorium: Místo, kde dáte pejskovi důstojné rozloučení

Publikováno: 11. 10. 2018
Rubrika:  Tipy a rady
Grave

Tolik společných zážitků a krásných chvil. Jednou to ale přijít muselo. Pejsek je pryč a vy teď řešíte to, co vás dříve nikdy nezajímalo a na co jste pravděpodobně ani nechtěli myslet. Co s jeho tělem? Nechat ho u zvěrolékaře? Zakopat na zahradě na jeho oblíbeném místě? A smí se to vůbec? Žádná z těchto variant bohužel není ideální. I kvůli tomu u nás vzniká stále víc zvířecích krematorií, kde toto dilema vyřeší za vás.

Příliš malá zahrada

Říkáte si: „Babička zakopala Alíka pod třešní, tak v čem je problém?“. Bohužel v legislativě. Podle zákona smíte zvíře pohřbít na zahradě pouze v dostatečné vzdálenosti od domu, sousedního pozemku i zdroje pitné vody. Jde o stovky metrů. Na běžně velké zahradě takové místo nenajdete.

Pejska můžete také nechat u veterináře nebo na jeho odvoz zavolat asanační službu. Mnoha z nás se tato varianta ale samozřejmě nelíbí. Je sice levná, ale zvířátko skončí v kafilerii. A tam s jeho ostatky naloží stejně jako s obyčejným živočišným odpadem.

Nedostatek jiných možností

V České republice najdeme také několik hřbitovů pro domácí zvířata. Bohužel jejich počet je velmi malý a některé z nich už ani nemají volné místo pro další mazlíčky. Ze všech těchto důvodů začala vznikat zvířecí krematoria. První dokonce již před patnácti lety.

Dnes je můžete využít v řadě větších měst. Nejen v Praze a Brně, ale například i Olomouci či České Lípě. Poskytují služby srovnatelné s pohřebními ústavy pro lidi. Pejska si za poplatek i sami odvezou, uloží do chladícího zařízení a zařídí všechno okolo.

Pohřeb, nebo jen vyzvednout urnu?

V krematoriích najdete speciální pece, kde zvíře zpopelní. Žehu se můžete osobně zúčastnit a když budete chtít, krematorium pro vás zařídí pohřeb se vším všudy, včetně zdobené rakve a květin. Popel si pak odnesete v urně. Někde je k dispozici i rozptylová loučka, aby pejsek zůstal v přírodě.

Cena kremace se liší podle velikosti pejska i doplňkových služeb. Pokud si svého zesnulého mazlíčka sami odvezete a pak si jen vyzvednete plastovou urnu, vyjde vás kremace od 1 500 Kč u malinkých zvířat až po téměř 10 000 Kč u stokilových psů.

Šperk na památku

Toužíte si vzpomínky na vašeho mazlíčka trvale uchovat? Většina krematorií nabízí i různé  památeční šperky s trochou popela, památeční skla, otisky tlapky nebo kresby zvířete. Třeba za přívěsek na řetízek dáte kolem tisícikoruny.

V pražském krematoriu dokáží zařídit i výrobu diamantu z popela či srsti pejska. Posílají je do švýcarské laboratoře, kde z popela vyrobí uhlík a z něj následně, při vysoké teplotě a silném tlaku, diamant. Počítejte ale s vyšší cenou. Takový šperk vás vyjde nejméně na 50 000 Kč.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci