Menu

Máte superchytrého psa? Zjistěte IQ svého psího miláčka

Publikováno: 19. 10. 2018
Rubrika:  Zajímavosti
Poddle3

Je podle vás nejchytřejší na světě, nebo potřebuje občas trochu tolerance? IQ se netýká jen lidí, mají ho i pejskové. Podle výše inteligence můžeme se psem lépe pracovat, komunikovat s ním a učit ho nové věci. A samozřejmě rádi poškádlíme souseda, že náš mazlíček je chytřejší než ten jeho. Jak ale zjistit, jakého stupínku opravdu dosahuje inteligence vašeho psa?

U lidí měří inteligenci IQ testy. Zjišťují naše analytické myšlení, paměť a řadu dalších dovedností. Existují také lidé, kteří v nich sice neuspějí, ale přitom jsou chytří a velmi úspěšní. Jen nemají přesně ty znalosti, kterých se testy týkají.

Stejně tak je tomu i u pejsků. Dá se totiž spočítat, jestli je zvíře učenlivé nebo třeba poslušné. Pro zjištění psího IQ fungují různé druhy testů. Psí inteligenci odborníci dělí také do několika skupin. Asi nejznámější z nich je dělení kanadského autora Stanleyho Corena:

  • Instinktivní inteligence – Hodnotí schopnosti, které jsou geneticky vrozené. Chovatelé psů je dále prohlubují a vylepšují šlechtěním různých plemen na konkrétní typ výkonu (například lov, střežení majetku nebo společenskost).
  • Adaptivní inteligence – Znamená umění učit se novým věcem a řešit problémy. U jednotlivých pejsků se může velmi lišit, a to i v rámci stejného plemene. Obecně ale v této inteligenci vynikají dobrmani, němečtí ovčáci, pudli, puli, šeltie či norští losí psi.
  • Pracovní inteligence – Hledáte psa, který se rychle naučí povelům a pokaždé poslechne? Pak se zajímejte právě o pracovní inteligenci. Coren dokonce sestavil žebříček plemen, kteří jsou v ní nejlepší a naopak nejhorší. Vyhrála border kolie v závěsu s pudlem, německým ovčákem, zlatým retrívrem a dobrmanem. Tato plemena se v testech naučila povel po pěti opakováních a poslechla téměř vždycky. Na úplném konci žebříčku najdeme naopak afghánského chrta, basenji, buldoka, čau-čau či barzoje. Pejskové se povel naučili až po stovce opakováních a stejně poslechli jen v asi 40 % případů.

Máte doma pejska, jehož plemeno v testech neexceluje, ale přitom tušíte, že je velmi chytrý a uspěl by mnohem lépe? Zkuste si test udělat sami doma. Testů existuje celá řada. Můžete si například koupit knihu Stanleyho Corena „Inteligence psů”, kde své metody popisuje.

Nebo se inspirujte přístupem Briana Hare, který na webových stránkách www.dognition.com zveřejnil interaktivní aplikaci pro určování psí inteligence online. Ve dvaceti krocích vás provede hrou s vaším zvířetem a okamžitě analyzuje výsledky. Zjišťuje několik faktorů, které zahrnují například empatii, komunikaci, paměť, samostatné uvažování nebo lstivost.

Anebo možná patříte do skupiny, kterou inteligence vašeho pejska vůbec nezajímá. I to chápeme. Jde přece hlavně o to, že je to váš člen rodiny, který vás bezmezně miluje. A vy jeho, ať už je jakýkoliv :)

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci