Krásný kožíšek bez hodin práce? Jak pečovat o dlouhou psí srst snadno a správně

Vyčesávání a kartáčování je pro nejednoho psího miláčka i páníčka každodenní rituál. Někteří pejskové to milují, jiní méně. Zvlášť u plemen s delší srstí to je ale nutnost. Proto má řada zájemců o psa obavu, že je tato činnost časově i fyzicky náročná. Ano i ne. Pokud se o srst vašeho pejska chcete starat minimálně, doporučujeme pořídit si krátkosrsté plemeno. Jestli ale toužíte po kólii nebo třeba retrívrovi, ukážeme vám, že si stačí zapamatovat pár jednoduchých tipů a péče o jeho srst bude hračka.
Pravidelnost vítězí
Ať už svého pejska češete hřebenem, kartáčem, nebo speciální rukavicí, dělejte to pravidelně. Psí srsti se věnujte aspoň 1x týdně, u náročnějších plemen klidně 2x denně.
Pejsky, kteří mají hedvábnou a kadeřavou srst, učte pravidelnosti už od štěněcího věku. První koupání by měl pejsek zažít zhruba ve 4 měsících, ať si na proceduru zvykne co nejdřív. A pokud se mu česání nebo koupání nelíbí, sáhněte po pamlsku.
I česání má svá pravidla
Vyčesávání, kartáčování nebo pročesávání. To je nejčastější způsob péče o psí kožíšek. Odstraníte tak odumřelé části kůže, chlupy i všechno další, co si pes přinesl z procházky. Česání je efektivnější, když dodržíte tato doporučení:
- Příliš suché chlupy se snadno lámou, proto srst pokropte vodou (třeba z rozprašovače) ještě před česáním.
- Delší srst potřebuje kartáč s delšími štětinami, které jsou dál od sebe.
- Kratší srst, kterou má pejsek třeba za ušima, pročesávejte kartáčem s hustšími štětinkami.
- Trimovací kartáč je skvělý pomocník k odstranění zplstnatělé srsti, používejte ho však maximálně 2x v měsíci.
Stříhám, stříháš, stříháme
Někteří dlouhosrstí chlupáči potřebují občas zastřihnout srst na tlapkách nebo okolo očí. V psích salonech se o to postarají rychle a profesionálně. Pokud si však věříte a váš pes je na stříhání zvyklý, můžete to zkusit sami. Určitě si však pořiďte kvalitní a dobře nabroušené nůžky.
Koupejte opatrně
Spousta páníčků věří, že jen koupání a šamponování udrží srst jejich pejska čistou. Pravdou ale je, že časté mytí dráždí psí pokožku a zbytečně pejskovi ubližuje. Některá plemena vyžadují koupání 1x za měsíc, jiným postačí třeba jen 2x za rok. Tady je několik tipů:
- Běžnou špínu z pejska otřete jen vlhkým hadříkem nebo vlhčeným ubrouskem.
- Psa koupejte ve vlažné vodě. Příliš horká ani příliš studená není ideální.
- V zimě, i když pes přijde z procházky zablácený, ho do vany nenuťte. Pejsek je totiž promrzlý a okamžitá teplá koupel by mu neprospěla. Nechte radši bláto a špínu na srsti zaschnout a pak všechno pořádně vyčesejte.
- O nejlepším šamponu se poraďte s veterinářem, případně vám dáme doporučení i my.
- Po koupání nezapomeňte spláchnout všechny zbytky šamponu a kožíšek důkladně otřete.
- Některá plemena potřebují kůži po koupeli vrátit maz. Využijte k tomu speciální přípravky k promaštění pokožky.
- Nezapomeňte svému psímu parťákovi osušit a očistit také uši.
Jakmile si na tato jednoduchá pravidla zvyknete, stane se péče o dlouhý psí kožíšek příjemnou rutinou. A uvidíte, že se na ni budete těšit vy i váš pes.