Menu

Výzkum: Zapracujte na vztahu, mluvte psí řečí

Publikováno: 7. 9. 2018
Rubrika:  Tipy a rady
IMG_1353

Počkej, kam to běžíš? Neviděl jsi to auto? Musíš příště dávat větší pozor! Běžný rozhovor rodiče s dítětem na ulici. Nebo ne? Zamyslete se, kolikrát jste už slyšeli takhle mluvit i páníčka na psa. Možná, že v tom poznáváte i sami sebe. Studií o tom, jak mluvit s batolaty, je spousta. Ve Velké Británii ale nedávno zveřejnili výsledky výzkumu o tom, jak správně mluvit se svým pejskem. Děláte to také tak?

Jako s batolaty

Mluvte s dítětem, zlepšujete tím vzájemné vztahy. To radí rodičům každý specialista. Lidé nejčastěji používají zjednodušená slova, která dítě lépe pochopí a zapamatuje si je. Kdo by neznal například: „Udělej: Pá pá.“ nebo „Jak jsi veliký?“ Rodiče si přitom ani nevšimnou, že u toho mírně zvýší hlas a přizpůsobí dítěti i jeho tón.

Je možné něco podobného praktikovat i se psem? A má to nějaké pozitivní výsledky na vztah mezi lidmi a jejich mazlíčky? To se rozhodli zjistit vědci Alex Benjamin a Katie Slocombeová z univerzity v Yorku.

Co má vliv na vztahy?

Podle nich je takzvaná dětská řeč, kterou užíváme při styku s batolaty, velmi podobná té, kterou páníčci nasadí i se svými pejsky. Majitelé zvířata vnímají podobně jako rodiče své děti, a proto na ně instinktivně mluví podobnou intonací a tónem. Vědci chtěli zjistit, jestli je vztah mezi zvířaty a lidmi ovlivněný tónem, nebo obsahem komunikace.

Dvojité testování

Komunikaci se psy testovali dvěma experimenty. Nejdříve zkoumali, jak pejskové reagují na lidi, kteří na ně mluvili jako na dospělého člověka, proti těm, kteří s nimi komunikovali jako se psy. Jedni na ně tedy volali: „Ty jsi ale hodný pejsek.“ A hráli si u toho s intonací a hlasem. Druzí jim klidně vykládali, že byli včera večer v kině. Pak si pejskové měli mezi řečníky vybrat. A většina z nich bez váhání běžela k tomu, kdo na ně mluvil jako na zvíře.

Výzkum ale ještě jasně neprokázal, jestli pejskové preferují spíše emocionálně zabarvenou barvu hlasu, nebo obsah komunikace. Proto přišel druhý experiment, při kterém tón a konkrétní slova vědci prohodili. Na jedné straně na zvířata laškovně volali, že se jim zítra nechce do práce, a mdlým tónem naopak vykládali, jak je pejsek hodný kluk. Jak tento test dopadl? Když se psi měli rozhodnout, ke kterému řečníkovi půjdou, nevybrali si žádného.

Výsledek: Obsah především

Díky kombinaci obou testů vědci zjistili, že pejskům sice záleží na rytmicky zabarveném tónu, ale umí rozeznat, když se jich obsah nijak netýká. Ideální kombinací, jak mluvit na psa a budovat vzájemný vztah, je tak přizpůsobit tón i sdělení jednoduché a osobní „psí” řeči, které dobře rozumí. Výsledky studie mohou být podle vědců prospěšné nejen páníčkům, ale také veterinářům a záchranářům.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci