Psychedelic-Bulldog

Co s tím, když je fenka falešně březí

Publikováno: 21. 9. 2018

Má vaše fenka nateklou mléčnou žlázu? Nebo začíná dokonce produkovat mléko, i když nečeká štěňátka? Možná máte co dočinění s falešnou březostí. Přečtěte si, jak se projevuje, proč vzniká a jak s tímto onemocněním bojovat.

Jak se falešná březost projevuje?

Mateřské chování, nateklá mléčná žláza a sekret podobný mateřskému mléku. To jsou nejčastější příznaky falešné březosti. Páníčci se s tím setkávají zhruba jeden až dva měsíce po hárání fenky. Falešnou březostí přitom nejčastěji trpí feny, které jsou dobře živené a mají úzkou vazbu na páníčka.

U každé fenky se může falešná březost projevovat jinak. Některým oteče mléčná žláza, jiné mají větší chuť k jídlu nebo větší bříško. Často také připravují pelíšek pro mláďata, jsou nevrlejší nebo naopak přítulnější a pohybují se pomaleji a opatrněji. Některá falešná březost dokonce končí napodobením porodu. Fence se pak stahuje břicho, trpí nechutenstvím a do pelechu snáší různé hračky, aby se o ně starala jako o štěňata.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Proč vlastně falešná březost existuje?

Falešná březost nevzniká jen tak. V psí smečce měla od pradávna svůj význam. Díky ní se totiž dokázaly náhradní feny starat o štěňata i v případě, že jejich matky uhynuly. Falešná březost tedy není ničím výjimečným a ani nikterak nesnižuje plodnost pejska, přesto by se však měla řešit.

Na jednu stranu sice nemusí nic znamenat a může se jednat skutečně o „planý poplach”, na druhou stranu může být projevem vážnější nemoci, například nádoru nebo cukrovky. Proto bychom měli raději s fenkou navštívit veterináře, který tuto možnost vyloučí.

Fence můžete pomoct sami

Zdravé není ani to, když se falešná březost opakovaně vrací. Když proto uvidíte náznaky, opět doporučíme návštěvu veterináře. Případně můžete dodržovat několik pravidel, kterými své fence ulevíte.

V první řadě stojí za to na týden snížit dávky krmiva a chodit s ní na delší procházky. Pomáhá také strava s menším obsahem bílkovin. Dobrým řešením je například suchá rýže. Fenka by také měla méně pít. Zabraňte jí v tom na 6 až 8 hodin po dobu 3 až 7 nocí.

Vezměte jí i hračky z chystaného „hnízda“ a nenechte ji vynucovat si pozornost. Spustila se vaší fence falešná laktace? Určitě jí mléko neodstříkávejte a nenechejte ji olizovat si struky. Stimulací se totiž produkci mléka jen podpoří. Jestli je navíc vemínko bolestivé, červené a tvrdé, určitě navštivte veterináře. Může to být totiž zánět.

Existují také přípravky na přírodní bázi, které vám s problémem falešné březosti pomohou. Doporučujeme například bylinkové stimulátory Gynevet, Virovet nebo olejíček, který pomůže srovnat hormonální hladinu fenky do rovnováhy.

Posledním řešením, zato takovým, který vás problému falešné březosti nadobro zbaví, je kastrace. Pokud tedy neplánujete štěňátka, může se jednat o to nejlepší rozhodnutí, protože své fence velmi ulevíte a podpoříte její zdraví.