Angry-Dog

Štěká a nic ho nezastaví? Nenechte ničit sebe ani své sousedy

Publikováno: 3. 8. 2018

Co dělat, když váš psí miláček vyštěkává po nocích? Nebo když štěká a vyje pokaždé, jakmile je sám doma? Neustálé a nekonečné štěkání vás přivádí k šílenství a bohužel v tom nejste sami. Ani vaši sousedé nejsou z křiku vašeho mazlíčka nadšení. Štěkání může dokonce vygradovat až k nadávkám, výhrůžkám a poklidné sousedské vztahy jsou ty tam. Přečtěte si proto tipy, jak tento zlozvyk vašeho pejska odnaučit.

Pochopte, proč pes štěká

Abyste měli šanci na úspěch, zkuste porozumět tomu, co vašeho mazlíčka dráždí a kvůli čemu se tolik ozývá. Někteří si chtějí hrát nebo nakrmit. Jindy nás zase varují před nebezpečím. Často to ale bývá proto, že se jenom nudí, mají strach anebo se cítí sami. Ať za štěkotem stojí cokoliv, dá se ho naštěstí zbavit.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Vyzkoušejte 6 tipů, jak štěkání odnaučit

1. Unavte ho. Využijte přebytečnou energii svého psího parťáka na společnou hru a dlouhou procházku. Pes pak bude spokojenější a vy máte větší šanci, že část dne nebo noci v klidu prolenoší.

2. Používejte povel „ticho”. Ten by měl být vždycky stejný. Povel můžete doplnit i sevřením psí tlamy na několik desítek sekund, aby pes pochopil, co to znamená a že to myslíte vážně.

3. Nepodporujte závislé chování. Neberte si pejska do postele a jak se lidově říká, nemějte ho stále „za zadkem”. I když se vaší pozornosti nadále dožaduje, buďte důslední.

4. Trénujte ho, aby si zvykl na samotu. Nejdříve odejděte z místnosti jen na chvíli, aby pes ještě zůstal v klidu a vy jste ho mohli pochválit a odměnit. Dobu, po kterou ho necháte o samotě, pak postupně prodlužujte. Pes pochopí, že se nemusí bát, protože se vrátíte. Buďte však trpěliví, závislý pes si na samotu zvyká pomalu.

5. Zabavte ho. Pořiďte svému čtyřnohému příteli nějakou chytrou hračku. Další variantou může být i druhý pes jako společník. To však nemusí fungovat spolehlivě. Lepší proto je, když nejdříve psa nadměrnému štěkání a vytí odnaučíte a druhého parťáka mu pořídíte až poté.

6. Nasaďte mu speciální obojek. Určitě už jste slyšeli o obojcích proti štěkání. Reagují na vibrace hlasivek svého nositele a vysílají upozornění ve chvíli, kdy štěká. Prvním signálem může být zvukové upozornění, druhým vibrace. Obojky, které vysílají elektronický impuls, raději nepoužívejte. Pokud se s nimi totiž nezachází správně, není to pro pejska nic příjemného.