Menu

Blechy: Tragédie v psím kožíšku?

Publikováno: 31. 8. 2018
Rubrika:  Tipy a rady
Grooming-vector-5

Ale ne! Pejsek se už zase drbe a kouše až do krve. Se zatajeným dechem prohledáváte srst, jestli najdete ty protivné parazity velikosti několika milimetrů nebo jejich malinký trus. A je to tam, tmavé tečky kolem ocasu. Přichází poslední test, který vynese finální ortel. Šup s nimi na papírový ubrousek a pokapat vodou. Ach jo, rozpouští se a červená. Je to opravdu bleší trus. A vy víte, že dlouhý maraton odblešení právě začíná.

Rady, jak se blech zbavit co nejrychleji, jsou placené zlatem. A bohužel ani pořádně neexistují. Díky bohu alespoň za přípravky, které nám s tím pomáhají. Nezapomeňte ale na neméně důležitá pravidla, bez kterých jich „zamořeného” pejska nebo dokonce bytu nezbavíte.

Fuj, blechy?

Hlavně si uvědomte, že blechy nejsou ostuda. Neznamená to, že se o svého psa špatně staráte nebo že je „špindíra”. Chytnout je může kdekoliv, kde se pohybuje jiné zvíře s blechami. Ty může mít na sobě třeba veverka, takže není divu, když si je váš psík přinese domů z procházky v lese, parku nebo i z vaší zahrady.

Bez znalosti se dál nepohneme

Na pejska přeskočí vždycky jen dospělá blecha. Přisaje se a když se dosyta nakrmí krví, naklade vajíčka. Ta se na psovi ale neudrží a odpadají na zem všude, kudy projde. Vajíčka se postupně vyvíjí v larvy a kukly, kterým je nejlépe ve tmě a prachu. Nejhorší je, že bez krve mohou žít i několik měsíců, než projde kolem nový nositel. A když není po ruce pes, vezmou zavděk i člověkem.

Hurá do boje!

Teď už víte, jak taková blecha „funguje”, a můžete se pustit do boje. A bojovat musíte hned na dvou frontách. Pomocí šamponů, sprejů, pinzet a spot-on přípravků zbavíte blech vašeho miláčka. Paraziti jsou to odolní, proto jedno koupání určitě stačit nebude. Zkusit můžete i takzvanou první pomoc pro psy.

Druhá a ještě náročnější bitva pokračuje doma. Uklidit totiž musíte všechna místa, kudy pejsek prošel a mohl tam vajíčka nebo larvy vytrousit. Vezměte si k ruce hadr, koště, vysavač, pračku a speciální prostředky a pusťte se do velkého úklidu. Opakovaně a několikrát denně. Nezapomeňte na jediný kousek a škvírku, kam by blechy mohly zalézt. Dům vystříkejte přípravky proti blechám na povrchy. A všechno opakujte po dobu minimálně jednoho měsíce.

Pohybuje se váš pejsek jenom venku na zahradě? Pak máte o starost méně, protože se vajíčka a larvy blech k vám domů pravděpodobně nedostaly. Ani tady se ale nevyhnete důkladnému a opakovanému mytí boudy, kotce a pelíšku společně s praním a vysáváním.

Proč musí pryč

Určitě máte ve svém okolí někoho, kdo si myslí, že blechy k psům neodmyslitelně patří. Není to ale pravda. Ačkoliv jsou maličké, mohou mu hodně ublížit. Usilovným škrábáním si zvíře pravděpodobně způsobí velmi nepříjemnou infekci. Jsou také pejskové, kteří jsou na blechy alergičtí. Nemluvě o tom, že tito parazité mohou přenášet i mnohem závažnější problémy, jako je tasemnice nebo dokonce lymská borelióza či encefalitida.

Prevence na konec

Jestli se už s blechami nechcete nikdy potkat, nezapomínejte na prevenci. Ta se zdůrazňuje u každého zdravotního problému a i tady má své místo. Minimálně od jara do podzimu, ale klidně po celý rok používejte účinné přípravky, které vašeho mazlíčka ochrání.

Na trhu existují různé repelentní spreje, obojky, elektrické odpuzovače či spot-on přípravky, které se v kapkách nanášejí na hřbet zvířete. Stačí jen vybrat ten nejvhodnější zrovna pro vašeho pejska.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci