33942645_10211884611890694_3073299685859917824_n

Plemena psů křížená s vlky

Publikováno: 18. 7. 2018

V průběhu věků chtěli lidé velkého psa, který bude mít vzhled a smysly vlka, ale bude dobře cvičitelný a zároveň nebude degenerovaný křížením. Vlk se také používal pro osvěžení krve daného plemene a ukázalo se, že se u plemen výrazně zlepšují smysly. Vlci začali být tedy využíváni v chovu. Následně se různými plemeny pouze upevňovaly potřebné vlastnosti pro cvičitelnost a ovladatelnost. Pojďme si představit pár z nich.

Plemeno Lupo italiano vzniklo křížením vlka s německým ovčákem. Konkrétně se jedná o vlčici z oblasti Latium v Italii. Plemeno je hodně podobné německému ovčákovi, ale jeho vlastnosti jsou lepší díky vlčí krvi. Toto plemeno je chráněné italskou vládou a jeho chov i prodej je velice hlídaný. Využívá se především pro vyhledávání osob při katastrofách nebo jako vyhledávač v lesích či na horách. Jeho velikost se pohybuje v rozmezí mezi 60-70 cm. Má protáhlejší čenich, středně dlouhou srst a v sutinách se pohybuje s vlčí lehkostí.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Pro vyšlechtění Kunming wolfdog se přivezlo 10 vlčích hybridů. Následně se přivezlo 90 pracovních psů, ze kterých se po tréninku vybralo pouze 20 a jako poslední se přivezlo 10 psů ovčáckého typu z Německa. Tito všichni dali za vznik základu pro toto plemeno. Kunming je využíván především čínskou armádou. Typově jsou hodně podobní pracovní linii německých ovčáků. Velikostí spíše připomínají belgického ovčáka malinois, pohybuje se mezi 64-68 cm.

American wolfdog je vysokoprocentní kříženec, který může být křížen s různými plemeny, ale cílem je to, že vzhled musí připomínat vlka. Důležitý je také fakt, že AWD nemá vedené žádné registry, proto dochází k takovému křížení! Nejčastěji se tedy používá malamut, německý ovčák, ale i husky a jiná plemena nebo i jiní psi typu wolfdog. Tito psi jsou opravdu obrovští, mohou mít různé barvy, ale nejčastěji se objevuje černá, bílá a vlkošedá. Mají trojúhelníkovitou a protáhlou hlavu, středně dlouhou srst. Jejich pohlavní cyklus je stejný jako je u vlků, hárání se tedy dostavuje jednou ročně a to v období ledna (samozřejmě je to individuální). Není to domácí mazlíček, ale společník. Také je potřeba zajistit velký, ale hlavně dobře zabezpečený výběh.

North American Indian Dog vznikl přibližně před 30 lety z Amerického wolfdoga. Následovalo dalších 30 let šlechtění povahy a exteriéru. V malé míře byl přidán husky a aljašský malamut. Je důležité říct, že North American Indian Dog je registrován v Americe pod CKC (Continental Kennel Club). Povahově je velmi stabilní. Při dobré socializaci a výcviku dobře vycházejí s lidmi i zvířaty a jelikož se v nich nevyskytují žádná plemena typu německý ovčák, strážící pudy jsou na nízké úrovni. Jsou to skvělí společníci a nevyskytují se zde žádné projevy agrese.

Hierran wolfdog pochází ze španělských Kanárských ostrovů. Historie je neznámá, ale říká se, že v 15. století prý na Kanárech pes podobný vlku žil. Diskutuje se o tom, že Hierran, který je mimochodem pojmenovaný po jednom z ostrovů, přišel s prvními osadníky. V záznamech se také uvádí, že španělské Conquistadory doprovázel “nějaký pes podobný vlku, který byl však malý a vlka pouze připomínal”. Měří přibližně 52-55 cm a jeho váha se pohybuje kolem 18-22 kg. Je snadno cvičitelný a nedůvěřivost z něj dělá dobrého hlídače. Ke své rodině je velice ochranářský a změny nese velice těžce.

 

Fotografie je použitá se svolením majitelky chovatelské stanice North American Indian Dog northaidbohemia.com/