owen

Cesta ke štěňatům aneb jak na krytí psů

Publikováno: 27. 7. 2018

Mít, nebo nemít potomky vašeho mazlíčka? Je krásný, má skvělou povahu, tak proč mu neumožnit štěňátka? Co všechno ale krytí obnáší? Stačí najít vhodný protějšek a pak to nechat na přírodě? Bohužel ne, je to trošku složitější. Pojďme se podívat na to, kudy vede cesta k malým chlupáčům.

Začínáme, uchovňujeme

Je váš pejsek držitelem průkazu původu? Hurá, důležitou část cesty už jste ušli. Aby mohl zplodit potomky stejných kvalit, musíte ho ale ještě nechat uchovnit. Každé plemeno má na uchovnění své konkrétní podmínky.

Nejdříve je nutné projít bonitací, kdy pověření lidé z chovatelského klubu zkontrolují kvality vašeho psa. Zásadní je vzhled, chrup a další atributy. Předem ho musíte nechat prohlédnout veterinářem a mít v pořádku očkovací průkaz. Kromě bonitace je většinou třeba absolvovat i několik výstav s výsledným hodnocením alespoň „velmi dobrý”. Některá plemena, například lovečtí psi, také skládají zkoušky.

Hledáme partnera

Proces uchovnění máte za sebou. Už víte, že váš mazlíček může zplodit štěňata s „papíry”. Teď nastal čas na hledání ideálního protějšku. Využijte databáze svého chovného klubu, kde najdete potřebné informace. Je také dobré si ověřit, jestli pejskové nejsou náhodou vzdáleně příbuzní. A další důležitá věc: Nepárujte dva nováčky. K nezkušené feně raději zvolte psa, který už štěňata zplodil, a naopak. Také se vyplatí domluvit si cenu s druhým páníčkem předem, ideálně písemně. Cenu určuje majitel psa.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Další nezbytnosti

Ani krytí se neobejde bez papírování. Předtím, než se do nakrývání psů pustíte, opatřete si krycí list potvrzený poradcem chovu. A pak už jen počkejte na tu správnou chvíli, kdy bude fenka hárat. V tuto chvíli kontaktujte majitele druhého pejska, že se vaše návštěva blíží. Až se krvavý výtok změní ve světlý, je fenka připravená.

Říká se, že ideální doba k nakrytí je 10. až 14. den hárání. Pokud si nejste jistí načasováním, poraďte se s veterinářem. Ten stanoví přesnou hladinu progesteronu, podle které to poznáte určitě.

Je to tady

Nastal den D a vy si říkáte, že teď už to celé můžete nechat na psích partnerech. Ne vždycky je to ale pravda. Občas je potřeba přiložit ruku k dílu. Pokud nakrýváte poprvé nebo nevíte, co a jak, přizvěte si k námluvám zkušeného chovatele, který pomůže s případnými problémy. Důležitý je také výběr místa. Doporučuje se nakrývat u psa doma, aby ho neznámé prostředí nerozptylovalo.

Po příjezdu dejte psům chvíli na seznámení. Když v sobě najdou zalíbení, začne „psí” předehra a poté dojde ke krytí. Proces může trvat desítky minut, tak vydržte a i když se vám některé věci v průběhu mohou zdát zvláštní, nikterak psy neoddělujte. Můžete jim ublížit. Po skončení udržujte fenku ještě 2 hodiny v klidu a 30 minut jí zabraňte v močení.

Velké očekávání

Nejste si jistí, že se krytí zadařilo? Zkoušejte to opakovaně v rozmezí několika dnů. Určitě ale nepřekrývejte jiným psem, to by neudělalo dobrotu. Po zhruba 25 dnech můžete zajít k veterináři, který na ultrazvuku březost pozná.

A co pejskové bez „papírů”?

Ačkoliv je váš pejsek nádherný a přátelský a vy po štěňátkách opravdu toužíte, krytí si pořádně promyslete. Bez řádné kontroly jeho zdravotního stavu či možné příbuznosti s druhým psem může nastat pořádný malér. Je totiž možné, že má menší zdravotní vadu, které jste si nevšimli, a jeho štěňata se narodí s mnohem větším postižením. V extrémních případech mohou na svět přijít mrtvá.

Už při pořizování pejska myslete na to, že přehlížením důležitosti průkazu původu nechtěně podporujete množírny, kde žijí feny v otřesných podmínkách. I když si psa pořizujete od známých a víte, že svou fenku nechali nakrýt kamarádem ze sousedství, dejte si pozor. Chov totiž pravděpodobně probíhal bez nutných kontrol a plemeno bude mít odchylky v kvalitě, které se pak projeví na jeho zdraví nebo vzhledu.