Menu

Křížení psa s vlky

Publikováno: 1. 6. 2018
Rubrika:  Plemena psů
lentilka

Pes a vlk má stejný karyotyp (soubor všech chromozomů v buněčném jádře), což znamená, že mohou produkovat života a reprodukce schopná mláďata. Každý hybrid má určité morfologické znaky, kterými se odlišují. Křížit se mohou totiž i další psovité šelmy, jako například šakal obecný a kojot prérijní. Prvním morfologickým znakem může být tedy zbarvení a struktura srsti. Právě díky barvě srsti se přišlo na hybridizaci mezi psem a vlkem. U zkoumaných vlků z Kanady a Yellowstonského národního parku se ukázalo, že mají ve svém genomu delaci, což je chromozomová mutace, která kóduje určité proteiny pro změnu barvy srsti. Tato delace zapříčinila černé zbarvení. U šedých, nebo bílých se nevyskytovala. Tato mutace se totiž objevovala pouze u psů a až následnou introgresí, což je mezidruhové křížení po kterém následuje takzvané zpětné křížení (potomek (F1) + rodič (P)). Jen na vzhled se však dívat nemůžeme.Jiná barevná varianta mohla vzniknout například adaptací na jiné prostředí. Jediným důkazem pak zůstává genetický test. Dalším znakem se uvádějí takzvané paspárky. Paspárek je pátým prstem na pánevní končetině psa. Je charakteristický pro velká plemena (původně hlavně u ovčáckých plemen), ale u běžného vlka chybí.

Pokud dojde k samotnému křížení, dochází tak většinou mezi samcem psa a samicí vlka. Je udáno několik důvodů

  • Samice vlků se zdají být aktivnější než vlčí samci, mezi psy
  • Psí samci jsou schopni páření po celý rok, tím pádem jsou snadno dostupné pro vlčí samice
  • Hybridi od vlčí samice taky mají větší šanci na přežití, než mláďata narozená samici psa. Je to dáno i prostředím, ve kterém se pohybuje, navíc hybridi psa mohou být snadněji přehlédnutelní nebo považování za náhodné křížení jiných psích plemen

Při křížení u kojota a vlka dochází ve většině případů ke kombinaci samice kojota a samec vlka. Existují však i případy kdy dochází k variantě opačné. Je to však méně časté.

Ke křížení vlka a psa dochází i v zajetí. Mnohdy jsou však přimíchány i další plemena, pouze “vlku” podobná. Jeden z největších problémů s wolfdogy řeší v Americe. Rozmohl se zde trend zvaný American wolfdog. American wolfdog, je vysokoprocentní kříženec mezi vlkem a psem. Zvíře se ve většině případů chová jako vlk. Je hodně plachý a laikové, kteří si jej pořizují je většinou nezvládají. Toto plemeno je poměrně obtížné socializovat, díky velkému procentu vlčí krve.

 

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci