Menu

Mazlení, motorika i povídání aneb Jak funguje canisterapie

Publikováno: 11. 5. 2018
Rubrika:  Zajímavosti
FreeVector-Young-Huskies

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Víte ale, že může být ale i nejlepším psychologem nebo doktorem? Canisterapie, léčba za pomoci čtyřnohých chlupáčů, ukazuje, že pes může prospět vaší duši i tělu.

Terapie prostřednictvím speciálně vycvičených psů přitom není žádnou novinkou. Jen v České republice pomáhá už téměř 30 let. Canisterapie usnadňuje rozvoj pohybových i rozumových schopností a nikoho nepřekvapí, že pes je také velmi dobrým kamarádem pro osamělé osoby a lidi se sklony k depresím. Pejsek totiž dokáže navodit pohodovou atmosféru, zlepšit náladu a dodat do lidského života radost i smysl. Tato forma léčby zkrátka ulevuje nemocným i zdravým. Podívejte se, v jaké formě canisterapii nejčastěji potkáte.

Sáhněte si

Chlupatý hebký kožíšek, studený čenich i tvrdé drápky. To všechno si při canisterapii můžete vlastníma rukama osahat. Hmatové podněty stimulují jemnou motoriku, smyslové vnímání a poznávací (kognitivní) funkce mozku.

Hrajte si a pečujte

Podobně pomáhá třeba i obyčejné házení míčku. Nejen, že si člověk s pejskem užijí společnou zábavu, ale pacient zároveň procvičuje jemnou motoriku. Dalším způsobem, jak rozvíjet pohybové schopnosti, je společné cvičení, lezení po čtyřech nebo hra na schovávanou v podobě pamlsků. Osvědčenou metodou, která rozvíjí pohyb ruky, je zase česání psa.

Ležte spolu

Pejskové se také skvěle hodí k takzvanému polohování, protože mají zhruba o stupeň vyšší teplotu těla než člověk. Při polohování si pacienti mohou na psa položit ruce nebo nohy a jejich svaly se tak prohřejí a uvolní. Tato metoda se proto nejčastěji používá u lidí po obrně nebo cévní mozkové příhodě. Canisterapie tu snižuje množství a intenzitu svalových křečí, zlepšuje krevní oběh a přináší pacientovi příjemné pocity. Vždyť přitulení se k psímu kamarádovi máme rádi všichni.

Povídejte si

Pes nás motivuje k tomu, abychom si s ním povídali. Někteří pacienti oslovují psa jménem, jiní si s ním povídají v jednoduchých větách a někteří jen broukají a usmívají se. Mozek však u toho pracuje naplno.

Pes na vodítku

Jak spolu souvisí vodítko a canisterapie? I tato aktivita může výrazně pomoci. Pokud pacienti sami vedou psa na vodítku, rozvíjí to jejich pohybové funkce. Především si tím však zvyšují sebevědomí, protože pociťují určitou míru dominance, když je pejsek poslouchá na slovo.

I pro děti

Také ti z nás, které netrápí žádné psychické či fyzické omezení, se mohou díky canisterapii mnohému naučit. Především děti při kontaktu se psem pochopí, jak se mají správně chovat. Dozví se, že není nutné běhat a křičet. Součástí může být také povídání o tom, že mít psa s sebou přináší radost i zodpovědnost. Canisterapie dá dětem do života mnohé.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci