Klíšťata a blechy

Jaro naplno propuklo a každý z nás se těší z příjemných slunečních paprsků. Venkovní teploty jsou příjemné, lákají k vycházkám do lesa, do parku, kde ale číhají i klíšťata. Na jaře se zvyšuje aktivita všech tvorů, tedy i hmyzu. Dále jsou velmi vhodné klimatické podmínky, je teplo a vlhko, pro klíště ideální stav.
Jak ochránit psa před klíštětem?
Můžete se vydat dvěma směry, přírodním nebo medikamentózním. Možností je hodně, já uvedu ty, které aplikují moji klienti a jsou s nimi spokojeni. Z přírodních preparátů jsou velmi oblíbené pivovarské kvasnice (pangamin), které obsahují komplex vit. B, hlavně B1. Nejčastěji se podávají ve formě tablet. Pivovarské kvasnice je nutné podávat dlouhodobě a pravidelně.
Další možností jsou různé domácí repelenty, jejichž základ tvoří levandulový olej. Někdo přidává pár kapek tea tree oleje. Oleje se nejčastěji smíchají a rozprašovačem aplikuje na psa, hlavně na nohy a břicho. Nejlepší je používat esenciální oleje. Éterické oleje jsou levnější, ale mohou dráždit kůži.
Samozřejmě jako u lidí tak i psů jsou jedinci, kteří působí téměř jako magnet na klíšťata a někteří ani klíště neviděli. Je potřeba vysledovat, jak se chytají klíšťata na vašeho psa, dále zohlednit i terén, kde se se psem pohybujete. Zmiňované přírodní možnosti můžou fungovat u jednoho psa, ale nemusí u druhého.
Pokud je psík magnetem pro klíšťata, je potřeba zvolit medikamentózní formu ochrany.
Existuje celá škála spot-on přípravků (=pipeta =kapka za krk). Existují přípravky s jednou účinnou látkou nebo kombinované. Každý veterinární lékař má zkušenosti s různými značkami a dle mé zkušenosti, záleží i na oblasti. V ordinaci, kde jsem dříve pracovala, jsme používali jiné spot-ony, než mám teď v ordinaci. Spot-ony mají i repelentní účinek, ale jejich účinek je pár týdnů.
Dále je výběr z několika obojků. Pokud s klienty mluvím o obojcích, zohledňuji i to, jestli mají batolící se dítě. Pokud dítě ručičkama chytá na obojek nebo si ručku strčí do pusy, můžou se vyskytnou zažívací potíže nebo podráždění kůže u dítěte. Účinek obojků je dlouhodobý, většinou od 6 do 8 měsíců. Aby obojek naplno účinkoval, je nutné, aby ho pes měl stále na sobě a těsně na kůži. Zkrátka obojek nebude fungovat, když mu jej nasadíte jen na procházku a doma zase sundáte.
Posledních cca pět let jsou na trhu i tablety. Některé účinkují měsíc, jiné 3 měsíce. Velká část klientů, kteří tablety u svých psů používají, potvrzují, že účinnost je delší.
Co se týče blech, tak na ty je potřeba použít obojky nebo tablety opakovaně. Šampony, spot-ony nebo přírodní repelenty jsou neúčinné.
Doporučujeme:
Další články z rubriky:
- Čtyři nebo dva měsíce? Jak dlouho ztracené zvíře patří původnímu majiteli - dle MVDr. Jiřího Žáka
- Můžou nám myslivci zastřelit psa? Podle MVDr. Jiřího Žáka
- Trend současnosti: Venčení psů v útulcích dle MVDr. Jiřího Žáka
- Týrání zvířat - Co můžu dělat? Podle MVDr. Jiřího Žáka
- Jak na množírny psů? Podle MVDr. Jiřího Žáka.