Menu

Připravte pejska na výstavu. Vyrazit můžete kdykoliv

Publikováno: 11. 4. 2018
Rubrika:  Tipy a rady
Grooming

Dokázat si, že máte nejkrásnějšího mazlíčka ze všech, získat nové zkušenosti a zážitky nebo jen splnit nutné povinnosti, abyste mohli zvíře uchovnit. Páníčci se psy jezdí na výstavy z mnoha důvodů. Pokud nad takovou akcí také přemýšlíte, ale ještě jste se neodvážili, připravíme vás krok za krokem.

Dobrá zpráva je, že výstavy psů jsou velmi otevřené novým účastníkům. Můžete se zapojit bez předchozích zkušeností či kvalifikací. Musíte si pouze vybrat správnou kategorii, kam váš pes spadá. Kategorie se obvykle rozlišují podle velikosti, věku a zkušeností mazlíčka. Seznam všech plánovaných akcí v Česku najdete na webových stránkách Českomoravské kynologické unie.

Hurá do světa

Výstavy psů se rozlišují podle pěti druhů – klubové, okresní, krajské, národní a světové. Hned napoprvé se s pejskem můžete zúčastnit jakékoliv z nich. Vyrazte klidně s úplně nezkušeným psem do zahraničí na světovou výstavu, zážitek to bude určitě silný. Počítejte však s tím, že bez zkušeností a přípravy jen těžko uspějete na vysokém postu. Proto se vyplatí vybírat nejdříve menší akce. Ideální je také začít s co nejmladším psem. Jezdit můžete již s půlročním štěnětem. Takovému pejskovi mnohdy porotci odpustí menší chyby, kterých by se již zkušený pes ale neměl dopustit.

Máte vybráno

Už jste si vybrali, kam pojedete poprvé? Pak musíte vyplnit přihlášku, přiložit kopii průkazu původu a zaplatit registrační poplatek. Ten se pohybuje zhruba mezi 500 a 1 000 Kč. Za něj dostanete vstupní list, který si nezapomeňte vzít s sebou stejně jako doklad o zaplacení poplatku a platný očkovací průkaz. Protože pravděpodobně nevíte, do čeho jdete nebo co přesně vás čeká, doporučujeme před účastí navštívit výstavu jen jako pozorovatel. Vezměte psa s sebou, abyste zjistili, jak reaguje na větší množství lidí a ostatní zvířata.

Příprava pejska

Na výstavách se hodnotí tři různé úkony. Všechno musíte mazlíčka dopředu naučit, aby se náhodou nestalo, že bude při předvádění skákat, odbíhat nebo dokonce porotu napadne. Podívejte se, co vás čeká:

Při pohybu v kruhu musí klusat na vodítku u vaší levé nohy. Rychlost a pravidelnost trénujte pomocí pamlsků postupným zrychlováním a zabržďováním, než si pejsek zvykne na správné svižné tempo. Celou dobu na něj mluvte.

Každé plemeno má při výstavě stanovený postoj, ve kterém se předvádí. Zjistěte si, jaký je ten váš. Obecně jde o postoj zvířete ve střehu. Nohy vedle sebe, hlava mírně nahoru. Psi se u toho buď přidržují pod hlavou a ocasem, nebo se volí takzvaný volný postoj, kdy stojíte za ním.

Každý pes si také musí nechat zkontrolovat zuby, případně varlata. I na to ho musíte připravit, aby si nechal od cizího člověka sáhnout do tlamy. Naučte ho k tomu konkrétní povel a trénujte se svými známými a přáteli, kdykoliv to půjde.

Ke kadeřníkovi

Když se výstava blíží, hoďte svého mazlíčka „do gala”. Stejně jako u postoje se i k úpravě srsti různých plemen vztahují různá pravidla. Zjistěte si, jestli a jak psa ostříhat, zda a kdy ho vykoupat a podobně.

Na samotnou výstavu si už můžete vzít pouze kvalitní kartáče či hřebeny, kterými doladíte poslední detaily. U dlouhosrstých plemen můžete použít i fén. Naopak stříhání srsti už je ale na místě zakázáno. Nezapomeňte s sebou také ubrousky, kterými odstraníte poslední nečistoty z kožíšku.

Kromě potřebných dokumentů a vhodných kosmetických přípravků je povinnou výbavou ještě předváděcí vodítko, které je vhodnější než obyčejné. Vezměte také přepravku či klec, kde si může pejsek odpočinout a uklidnit se tam. Majitelé velkých a obřích plemen s sebou někdy dokonce vozí stan, aby měl mazlíček co největší komfort. Přibalte misku na vodu a ideálně nějaké skládací křesílko pro vás. Výstavy jsou totiž velmi únavné, trvají dlouhé hodiny a obvykle se nemáte kam jinam posadit.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci