Menu

Pejskové v knížkách: Nejlepší přátelé, oběti i nestvůry

Publikováno: 27. 4. 2018
Rubrika:  Zajímavosti
harry

Těm páníčkům, pro které je pes a vše kolem něj životním koníčkem, jsme kdysi přinesli tipy na filmy s psím hrdinou. Pokud pejsky milujete nejen na obrazovce, tentokrát pro vás máme pár literárních nápadů. A možná vás překvapí, na kolika stránkách chlupáče najdete. Pojďme se spolu podívat alespoň na ty nejznámější z nich.

Nejlepší přítel člověka

Každý známe pořekadlo o tom, že nejvěrnějším druhem člověka je právě pes. I na to mysleli spisovatelé ve svých knihách.

Určitě už jste slyšeli o kolii Lassie, která se díky známé knižní předloze dostala i do filmu. Dojemný příběh o tom, kterak se chlupáč nikdy nesmířil s novým bohatým domovem a stále se vracel ke svému původnímu, ovšem chudému páníčkovi. Aby se dostal zpět domů, dokonce se po přestěhování novým majitelů vydal na dlouhou strastiplnou pouť.

Francouzskou klasikou je zase Bella a Sebastián, která snoubí obrovské přátelství s nehostinným okolím. I tam velký příběh začíná neštěstím malého sirotka Sebastiána a týrané fenky Belly. Až když se dá dvojice dohromady, začíná se jejich osud ubírat pozitivnějším směrem.

Drsná příroda, drsní lidé

Pes, nehostinné prostředí divočiny, agresivní, zlí lidé a cesta zvířete za šťastným koncem. Ne každý pejsek má v knihách na růžích ustláno. Asi nejhorší osudy připravil pro své psí hrdiny americký autor Jack London.

Křížence vlka se psem, Bílého tesáka, poslal nejdříve mezi vlky, pak mezi Indiány, až nakonec do psích zápasů. Napůl mrtvého psa naštěstí našel hodný důlní inženýr, který si ho vzal na svou farmu. A právě díky tomu má kniha šťastný konec.

Asi ještě známější Londonův příběh je Volání divočiny, kdy naopak ochočený pes utíká do divočiny k vlkům, protože u lidí dosud nacházel jen bolest a utrpení.

Pes zabiják

Pejskové dostávají v knížkách ale i záporné role, jako je tomu například v příběhu o detektivovi Sherlocku Holmesovi - Pes Baskervillský. Nestvůra obrovského černého psa vraždí na blatech členy rodiny Baskervillů. Detektiv nakonec zjistí, že vrahem není příšera, ale člověk, který se chce zmocnit rodinného sídla. Důmyslně však využil historky o nebezpečném zvířeti a na své oběti posílal obyčejného psa.

Knížky pro děti

Úplně jiným způsobem se na psí témata díval český spisovatel Karel Čapek. V knize o foxteriérovi Dášeňce, určené hlavně dětem, popisuje narození a život štěňátka. Čtenáře seznamuje s tím, jak pejsek objevuje svět, a doplňuje to o vtipné historky, jako je focení malého pejska, psí pohádky či bajky.

Co ale pejskové, kteří dostali jen vedlejší roli? Vzpomenete si například, kdo byl chůvou malé Wendy z Petra Pana? Jmenovala se Nana a byl to novofoundlandský pes.

Psa v bájné podobě najdeme i v proslulé sérii spisovatelky Joanne Rowlingové o Harrym Potterovi. Harryho kmotr Sirius Black se převtěluje do velikého černého psa a díky tomu uniká před vězením. Co ale trochu ustrašený Tesák bradavického hajného Hagrida?

Něco méně známého

Všechny notoricky známé knížky o psech už jste četli, ale rádi byste ještě přídavek? Pak vás zaujme literární počin, při kterém se čeští autoři spojili dohromady, aby v roce 2013 vydali soubor povídek O lidech a psech. Petr Šabach nebo třeba Petra Soukupová se výtečně poprali se zadáním o roli vztahu člověka a psa.

A pokud máte rádi knížky ze série Slepičí polévka pro duši…, zaujme vás vydání určené milovníkům domácích mazlíčků. Část knihy se týká pejsků, kteří v příbězích vystupují jako věrní přátelé, hrdinové, léčitelé nebo učitelé. Jsme si jistí, že tato kniha opravdu dokáže zahřát srdce všech páníčků :-)

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci